Küsimus nr 7415

A. küsis (25. jaan 2017)
Tere!

Mul on probleem valutava lõualuuga. Olen 31-aastane naine ning mõned aastad tagasi tekkis probleem, kus aegajalt jäid lõualuud omavahel justkui "kinni" ning suud ei saanud mõnda aega täielikult avada. Esimest korda kui selline asi tekkis, ei saanud suud ca pool päeva lahti teha. Kuigi olukord oli ebamugav ja hirmuski, siis esialgu eriti ei häirinud, kuna seda juhtus väga harva. Kuskil pool aastat tagasi hakkas sellist asja juhtuma oluliselt tihedamini, vahel isegi iga päev, aga õppisin ka probleemiga toime tulema ning enamasti lahenes asi mõne minutiga. Viimaste kuude jooksul pole enam olnud seda lõualuude kinnijäämise probleemi, kuid sama poole lõualuu valutab nüüd pidevalt. Valu pole talumatu, aga on pidev ja häiriv, aegajalt suu liigutamisel tugevam, olen hakanud söömisel vältima selle poole purihammastega närimist ning ka suu täielikku avamist. Tundub nagu valutaks koht, kust alumine ja ülemine lõualuu omavahel kokku saavad.
Sealt poolt on juba 5 aastat tagasi eemaldatud alumine tarkusehammas, ülemist röntgenpildil järgi üldse ei olegi. Hambad on mul terved, käin regulaarselt hambaarsti juures kontrollis.
Milles võiks asi olla, kas peaksin muretsema ning millise spetsialisti poole pöörduma abi saamiseks?

Tervitades,

A.
Triin Jagomägi vastas (2017-01-30 22:43)
Pöörduda võiks TM liigesprobleemidega tegeleva arsti vastuvõtule. Eestis on esindatud mitmed erinevad koolkonnad ja antud temaatikaga töötavad erinevad spetsialistid: proteesiarst Ülle-Voog Oras; näo- ja lõualuude kirurg Oksana Ivask; ortodont Krista Aaren ja teised.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa
· Unimed Tartu hambakliinik Riia 2, Tartu (Kvartali keskuse 3. korrusel), Tartumaa