Küsimus nr 7401

Triin küsis (17. jaan 2017)
Millest tekivad aftid ja kuidas on neist võimalik vabaneda vanemaealisel naisel?
Terje Altosaar vastas (2017-01-23 20:03)
Tere

Lisan mõned suulimaskesta haavandi põhjused. Soovitan konsulteerida oma hambaarstiga ja leida teie haavandite põhjustaja.

– Mehaaniline trauma
• Paraneb harilikult ilma õmbluseta, kuid läbi huule limaskesta või naha tungivad haavad tuleks kinni õmmelda resorbeeruva õmblusmaterjaliga.

Retsidiveeruv herpeseinfektsioon
– Algab punetava ja sügeleva laiguna huulel, millele lühikese ajaga tekivad väiksed, läbipaistvad, kergesti purunevad villid, mis jätavad endast järele pindmise haavandi. Haavandid paranevad umbes ühe nädala jooksul.

Aftid
• Väikesed villid, millest limaskestale jääb hallikas valulik haavand, esinevad tavaliselt igemevoldis.
• Sage, tavaliselt süütu probleem.
• Raviks on suu loputamine, paiksed kortikosteroidid, Aftamed geel ja rasketel juhtudel määrimine tetratsükliinilahusega.
• Retsidiveeruvad aftid võivad olla üheks gluteenenteropaatia tunnuseks. Kui patsiendil on veel teisigi gluteenenteropaatiale viitavaid kaebusi, siis tuleb määrata gliadiini antikehad või teha gastroskoopia.
• Kui aftidele lisanduvad liigeste või limaskestade sümptomid, võib tegemist olla Behçeti sündroomiga.

– Süsteemsed haigused
• Hematoloogilised defitsiidid (raua-, B12-vitamiini- või foolhappepuudus)
• Gastrointestinaalsed haigused (Crohni tõbi, haavandiline koliit)
• Nahahaigused (punane lihhen, pemfigus, erythema multiforme, dermatitis herpetiformis, epidermolysis bullosa, süsteemne erütematoosne luupus, Reiteri sündroom)
• Infektsioonid (herpeseviirused, Coxsackieviirused, süüfilis, tuberkuloos, HIV)
• Ravimid (tsütostaatikumid, vererõhuravimid, diabeediravimid, kullasoolad, põletikuvastased ravimid, malaariavastased ravimid).

Raskendatud suuhügieeni korral määratakse paranemisperioodiks patsiendile 0,12% kloorheksidiinilahusega suuloputused. CHX seostub hamba-, igeme- ja bakteripinnal olevate anioonidega Mõju avaldub 12-18 tunni jooksul. Kloorheksidiini kasutatakse antiseptikuna igemehaiguste ravil ja ennetuses (tavaliselt 0,12 - 0,2% lahus) Kloorheksidiin põhjustab juba ravi alguses maitsmisaistingute muutuse ning hammaste ja limaskestade värvumise. Mõlemad kaebused taanduvad kiirelt ravikuuri lõpetamise järgselt.
- ei kasutata raseduse ja rinnaga toitmise ajal,
- Kloorheksidiin võib põhjustada ka allergilisi reaktsioone.
- Piimatoodete ja geeli kasutamise vahel peab olema vähemalt üks tund, sest piima kaltsiumi nõrgendab kloorheksidiinin efektiivsust.
- Fluoriidi sisaldava hambapasta ja klooriheksidiinisuuvee kasutamise vahel peab olema paar tundi, sest naatriumlaurüülsulfaat kahjustab kloorheksidiini mõju.

Aftamed®geel hüaluroonhappe erivorm on üks asendamatuid looduslikke komponente suu limaskestas. Kuna lahus kinnitub suurepäraselt limaskestadele, jääb kahjustustele kaitsev kattekiht, mis vaigistab valu otsekohe. Pikema aja jooksul eralduv hüaluroonhape rahustab ja uuendab kahjustunud kudesid ning haavandid paranevad seetõttu kiiremini.

Jõudu
Terje Altosaar


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa