Küsimus nr 7302

Eva küsis (31. aug 2016)
Tere,

Meie 2,5 aastasel tütrel on juba päris pikka aega (u. aasta) komme hoida pehmeid toite, n. banaani, leiba, muna vms., pikka aega suus seda lutsides. Laps võtab võimalikult suure ampsu, keerab keele selle ümber rulli ja vahel paneb ka silmad poolkinni. Lõpuks närib ikka ka ja sööb ära, aga ampsu suus hoidmise aeg võib olla mitu minutit. Tundub nagu kasutaks ta seda luti asemel. Lutist võõrutamine toimus juba aasta tagasi ja varsti pärast seda ta hakkaski toitu suus hoidma. Kohati on aru saada, et ta kasutab seda enda rahustamiseks, kuid seda juhtub tihti ka ilma mingi näilise põhjuseta lihtsalt söögi ajal. Hammaste tulek on tal olnud normaalne, puudu on veel purihambad. Kõik hambad on terved ja valged. Kas seda toidu lutsimist võib põhjustada mingi füsioloogiline/ortodontiline probleem suus?

Ette tänades,
Eva
Kirsten Nigul vastas (2016-09-13 11:40)
Suure tõenäosusega ei ole selline kahjulik harjumus seotud hambumusega. Tavaliselt kasutab laps imemisharjumusi enda rahustamiseks. Sellele viitab ka seos luti ära jätmise ja harjumuse tekkimise vahel. Toidu pidev suus hoidmine võib viia hambaaukude tekkimiseni. Antud harjumusest tuleks katsuda vabaneda, rääkida lapsega ja selgitada, et toit on mõeldud söömiseks ja alla neelamiseks, samuti jälgida, et laps saaks pereliikmetelt piisavalt tähelepanu. Kahjulikud imemisharjumused võivad viia hambumusprobleemide tekkimiseni, lõpetades harjumuse varakult, on suur tõenäosus, et probleem laheneb ise.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.