Küsimus nr 7259

Natalia küsis (20. apr 2016)
Tere! Mulle tehti valmis hamba proteesid, plastmassist, all 6 hammast ja üleval 4 hammast, on see õige et on 345 eurot, kas see pole palju ja kas peab enne tegema hambad korda ja siis alles proteesid? Mul on ees 2 hammast ja üleval ees 1 hammas kasvatada ja 1 hammas on ümberringi must sügav triip ja protees hoiab traadiga ümber, varsti ju kulub ära. Kas arst kiirustas proteesidega? Teised hambad tõmmati välja. Haigekassa poolt on 255 eur makstud, maksan juurde 345 eur. Vasakul traat teeb valu välja võtmisega ja plastik ka, tagasi panna ei saa. Töövõimetus pensionil olen mina. Ja mis maksab nailon protees, kas on suur vahe, plastik proteesiga. Tahaks kiiremini saada vastuse.
Lp. natalia
Kristo Ivanov vastas (2016-05-05 22:44)
Tere Natalia!

Mitte kuidagi ei ole võimalik patsienti konsulteerida kahjuks ainult kirja teel. Mulle ei ole teada, millises olukorras olid eemaldatud hambad, mis olukorras olemasolevad hambad. Kõige targem on ikka alati pöörduda nende küsimustega Teid ravinud spetsialisti poole. Kahjuks on ka mul raske kommenteerida ravimaksumust. 345 eurot on arusaadavalt suur summa, kuid Teile lohutuseks võin öelda, et on ka patsiente, kelle hambad maksavad kordades rohkem. Ilmselt Te arstiga rääkisite ka erinevatest variantidest, mida on võimalik teha ning mis on eeldatav ravimaksumus. Kõik muud variandid (suust mitte-eemaldatavad proteesid) oleksid kindlasti veelgi kallimad.

Plastikproteesidega ongi niimoodi, et neid peab patsient enamasti kandma mõnda aega ning siis saab täpselt teada, kas ja mis koht nt limaskestale liiga tugevat survet avaldab või hõõruma hakkab ning seejärel arst siis korrigeerib vastavat proteesi. Nailonproteeside (eeldan, et FLEX proteese peate silmas) hind tuleb kindlasti kulukam, kui plastikproteesil. Kuna ma ise nendega ei tegele, siis jään siinkohal ka vastuse võlgu. Internetist leiate kindlasti hambakliinikuid, kes vastavat proteesitüüpi paigaldavad ning usun, et nad on ka lahkesti nõus Teile vastama, mis puudutab hinnainfot.

Tervitades,
Kristo Ivanov
Nordic Hambakliinik
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa