Küsimus nr 7192

Diana küsis (22. veebr 2016)
Tere.

Sooviksin teie nõu. Nimelt on mul hambad väga kehvas seisus. Ülemised esihambad on hambakiviga kaetud umbes veerand, mitte keelepoolt vaid väljastpoolt, seda on väga hästi näha. Ja sealt on tulnud ka tükke, mida kavatsen siiani ravida. Kuna nüüd otsustasin hambaarsri poole minna aga kardan. Ehk tasuks enne hügienisti külastada ja eemaldada hambakivi ultraheliga? Kardan, et see veerand hammast jääb auku, kuna kivi on juba aastaid seal ja värvuselt on kollakas must. Igemest ca 3-5 mm on ka kild tulnud ja seal auk. Mis te arvate, kas peaks hambaarst seda eemaldama ja kohe augu parandama või saab ka hügienist sellega hakkama?

Küsimus veel, hetkel olen viiendat kuud rase ja kui nüüd lähen uh-ga seda eemaldama, kas siis see lapsele on ohutu?

Tänades, Diana.
Terje Altosaar vastas (2016-03-06 09:09)
Tere

Hamba tugikudede põletikku põhjustab hambakaelal pesitsev bakterimass. Süljest ja igemetaskust mineraalid ladestuvad selles katus - tekib hambakivi, mis "kasvab" hambakaela mööda järjest sügavamale igemetaskusse. Selle käivitatud põletikuprotsess (mis on organismi kaitsereaktsioon) hävitabki hamba kinnituskoed. Seega tuleb parodontiidi raviks kõigepealt puhastada hambakaelad ka igemealusest hambakivist.

Parodontoloogilise ravi ulatus oleneb teie hammaste ja igemete hetkeseisust. Mida haigemad on igemed seda tõhusam on ravi ja seda enam ebameeldivamana võite protseduuri kogeda. Parodontoloogilise ravi põhiülesandeks on põletikku põhjustavate tegurite elimineerimine s.t. saada juure pind kõvaks, siledaks ja infektsioonivabaks ehk pehmetele kudedele bioloogiliselt vastuvõetavaks.

Parodontoloogilises ravis kasutatakse erinevaid vahendeid hambakivi eemaldamiseks, juurepindade silumiseks ja pindade poleerimiseks. Alustatakse tavaliselt suuremate ladestuste eemaldamisega ultraheli skeileriga, seejärel kasutatakse erinevaid käsiinstrumente sub- ja supragingivaalse kivi eemaldamiseks, ning juurepindade silumiseks. Seejärel võib kasutada soodapuhurit väiksemate ladestuste eemaldamiseks (nt pigmenteerunud fissuuride puhastamisel).

Ei ole oluline kes parodontoloogilist ravi teostab. Tähtis on tulemus ehk terved igemed.

Ikka jõudu.
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa