Küsimus nr 7175

Maarja küsis (4. veebr 2016)
Tere. Olen 22 nädalat (5 kuud) rase ning tean, et mul on 7 aastat tagasi juureravi saanud hamba all nii suur põletik, et see tuleks eemaldada (ma seda põletikku ei tundnud, röntgen tehti vahetult enne rasedaks jäämist sellepärast, et teada kaugel tarkusehambad on, et need vajadusel eemaldada, kuna ei mahu suhu ära).
Eemaldada ma seda hammast esialgu siiski ei plaaninud/julgenud, kuna välja näeb igati kena terve hammas ja valu ka ei ole tunda, proovisin natukene alternatiivmeditsiini meetodeid. Siis sain teada, et olen rase, rohkem röntgenit ma teinud hambast ei ole, kuid vahel siiski justkui tunnen seda hammast, tuikab ja peale vajutades justkui vetrub, ehk tõenäoliselt on see põletik seal endiselt alles.
Mida ma tegema peaks? Mil määral võib see põletik loodet kahjustada või mõjutada? Kas seni kuni see põletik on seal vaikselt "kontrolli all'' ja kuskilt välja ei löö kuidagi ja vereanalüüs põletikku kehas ei näita, ei mõjuta see ka loodet või on lootele pidev negatiivne mõju sellest? Väljatõmbamist ka kardan hirmsasti, kui üldse sellele mõelda, siis mõtleksin narkoosis lasta see välja tõmmata, kui narkoosi üldse rasedatele tehakse? Ja siis veel hirm selle ees, et peale eemaldamist mis valuvaigisteid võtta võib, sest see väljatõmmatud koht võib ikka hirmsat valu veel teha nädalaid. Küsimusi palju, mure suur, ei sooviks loodet oma suures põletikus hambaga kuidagi kahjustada :(

Tänan vastuse eest ette!
Triin Kunsing vastas (2016-02-10 22:04)
Tere Maarja!

Kui see põletikuga hammas hetkel otseselt häda ei tee, siis soovitan raseduse ajal temaga mitte midagi ette võtta. Samas kui tekivad kaebused nagu valu, siis tuleks kaaluda välja tõmbamist kui on kindel, et seda hammast ümberravida pole mõtet. Alati tuleb lähtuda põhimõttest: valida teguviis, mis antud ajahetkel on lootel kõige vähem kahjulik. Raseduse ajal on võimalik nii hambaid välja tõmmata kui juureravi teha, kuid mida vähem kirurgilisi protseduure, seda parem.
Kui hammas on vaja eemaldada, siis tuleb seda teha ilma narkoosita. Narkoos on protseduur, mida lootel pole vaja läbi elada kui ei ole just hädaolukord.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.