Küsimus nr 713

Meeli küsis (21. mai 2003)
Mul on selline probleem, et 1 tarkusehammas tahab kangesti ilmavalgust näha. sellega seoses on igemed selle ümbruses juba kolmandat päeva põletikulised ja vägagi valusad. Kas peaksin oma probleemiga midagi ette võtma, või lihtsalt kannatama, et asi ise korda läheks, sest igemevalu on varem ka niisama taandunud. Valu on aga päris tüütu ja valus, nii et sooviksin midagi ette võtta. Kas ja mida hambaarst sellisel puhul saab ette võtta? Mida teeb arst siis, kui ma ei saa eriti suud avada? Mul on juba üle aasta suu avamisega probleeme -näo ja lõualuu kirjurg tegi küll kõikvõimalikke uuringuid,(röntgen, kompuutertomograafia) kuid põhjust ja abi ei leitud. Abi vajav hammas ei asu aga just mitte kõige kättesaadavamas kohas. Mida soovitate?
Timo Paberit vastas (2003-05-24 10:53)
See probleem (kirjelduse alusel oletades: perikoronariit või tarkusehamba raskendatud lõikumine) iseenesest ei lahene ning jääb arusaamatuks, miks tarkusehammast ei ole seni eemaldatud, hoolimata Teie poolt mainitud abiuuringutest. Minu soovitus oleks viivitamatult hambaarsti vastuvõtule registreeruda, kuna põletiku ägenemisel võib tekkida eluohtlik olukord. Enamasti ei asuta ägedas põletikufaasis ning suu avamise takistuse korral hammast kohe eemaldama vaid määratakse esmalt antibiootikumravi. Ägedate põletikunähtude taandudes tuleb hammas igal juhul operatiivselt eemaldada.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn