Küsimus nr 71

Veiko küsis (13. okt 2001)
Tänapäeva reklammimaailmas on väga raske orienteeruda. Sellest tulenevalt on mul küsimus: Millist hambapastat soovitada oma patsientidele, kellel on kas algav parodontiit/marginaalne periodontiit ja millised oleksid need toimeained, mis oleksid antud pastas raviva efektiga? Samuti kas neid/seda pastat võib kasutada ka terve inimene nn profülaktilisel eesmärgil.
Marek Vink vastas (2001-10-16 09:46)
Nagu iga haiguse puhul, tuleb eelkõige elimineerida haiguse põhjus. Hamba- ja igemehaigusi põhjustab bakteriaalne katt. Nii ongi kõige tähtsam mehaaniline katu eemaldamine hambaharja ja sobiva abivahendiga. Ehk siis õige harjamise tehnika ja hambaniidi või hambavaheharjaga hammaste vaheliste pindade puhastamine.

Muidugi võib hambaid mehaaniliselt hõõrudes kasutada abivahendina ka hambapastat. Nendes sisalduvad tsitraadid kombineerituna triklosaaniga aeglustavad katu moodustumist, pürofosfaat takistab mineraliseerumist jne. Kindlasti ei tasu aga nende (reklaamitavat) toimet üle hinnata.

Poes müüdavaid pastasid võivad tõenäoliselt kasutada kõik. Samas peaks hambaarst soovitada oskama, millist just kasutada, sest mõned hambapastad ei sobi näiteks kuiva suuga patsientidele või ägeda kaariesega patsiendile.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.