Küsimus nr 7027

Hille küsis (10. sept 2015)
Tere, kolm aastat tagasi sain proteesid, peale seda tekkis imelik maitse suhu, keelel on vahepeal katt ja nagu oleks teraline ja nüüd umbes aasta huuled kuivavad, päevas pean pidevalt huuli huulepulgaga määrima ja suus on ka selline imelik maitse. Ei saa aru, kas happeline või ma ei tea, aga see on väga häiriv. Olen rääkinud hambaarstiga kui ka perearstiga, aga ei midagi.
Terje Altosaar vastas (2015-09-11 22:32)
Tere Hille

Võin ainult oletada aga vastuse leiate koostöös perearsti ja hambaarstiga. Siin on ainult mõned võimalikud põhjused teie muredele.

Suu seeninfektsioonid ehk Candida albicans on tavaline suuparasiit. Infektsiooni soodustavateks teguriteks on vanus, antibiootikumravi, sooleparasiidid, krooniline kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, liigne alkoholitarbimine, hormoonravi ja endokrinoloogilised faktorid, neist tähtsaimana diabeet. Nakatumisriski lisavad samuti suitsetamine, vähene süljeeritus ja halvasti sobivad proteesid.

Suukuivuse põhjusteks võivad olla nt. ravimid, süsteemsed sidekoehaigused, eriti Sjögreni sündroom, Süljenäärmete haigused, Pidev suu kaudu hingamine, Hormonaalsed põhjused, näit. klimakteerium, Tsirroos viib samuti autonoomse närvisüsteemi neuropaatiale, Anorexia nervosa, nälgimine ja Labiilne I tüübi diabeet. (Melliitse diabeedi tagajärjeks on hüperglükeemia ja autonoomse närvisüsteemi neuropaatia. Need omakorda põhjustavad esinevat suukuivust. Mõnikord tekib ka mittepõletikuline näärmete suurenemine (sialoos))

Rauavaegus aneemia kliinilisteks nähudeks võib olla nt. Suu kuivus, lõhed suunurkades, maitsetundlikkus häired ja põletustunne, atrofeerunud papillidega sile, läikiv, kahvatu keel, Glossiit ( keel helepunane, eriti servad, söömise ajal valune, Kerged traumad tekitavad haavandeid) Söögitoru muutuste tõttu tekivad raskused neelamisel.

Maitsetundlikkust mõjutavad haistmismeele häired (Ninakõrvalkoobaste jm. põletik, Allergiline nohu, B12-vitamiini puudus, B12-vitamiini puudulikkusest tingitud neuroloogilised nähud: tundehäired, lihasnõrkus ja sellised psüühilised sümptomid nagu dementsus ja mäluhäired. Põhjuseks võib olla Sageli maohaigus ehk sisemise faktori (IF) puudumine + atroofiline gastriit (anaemia perniciosa), resektsioonijärgne seisund. Ravimite kõrvalmõju (ACE-inhibiitorid, Penitsillamiin, Tritsüklilised antidepressandid (võib kaasneda suukuivusega)

Jõudu
Terje Altosaar

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa