Küsimus nr 6927

Kristin küsis (15. märts 2015)
Tere! Otsisin vastust oma küsimusele siit foorumist, kuid täpselt sama probleemi siiski ei leidnud. Minu mure seisneb ühes silmahambas, mille pealt on ige taandunud ning välja on tulnud väga tundlik osa, mis teeb aegajalt tugevat valu (külm õhk, hambaharjaga puudutades jne). Võrreldes seda hammast teise silmahambaga, on see nagu paljas ja esilekerkivam. Ige iseenesest ei valuta ega veritse, vaid on lihtsalt nagu "kortsu tõmmatud" hamba pealt ära. Probleemi kestust ei oska öelda, kuid kindlasti on see vähem kui aasta.
Minu küsimus seisnebki selles, et kas üksiku hamba pealt igeme taandumine võib olla põhjustatud valedest suuhügieeni võtetest (harjamine jms) ning seda on võimalik koduste ja kättesaadavamate vahenditega ravida või on kahtlus ikkagi igemepõletikule ja sekkuma peaks hambaarst? Kuidas toimida, et saada see tundlik hambaosa n-ö tagasi igeme alla? Tänan vastamast.
hambaarst Regina Kuningas-Ott vastas (19. märts 2015)
Regina Kuningas-Ott Tervist,

selle igeme taandumise põhjuseks võib olla nii liiast tugev harjamine, nagu Te õigesti ka arvasite, kui ka näiteks valest hambumusest tingitud ülekoormus. Konkreetse põhjuse saab välja selgitada peale antud hamba ülevaatust.
Lootust, et see ige ise tagasi hamba kaela peale tuleb on ülivähe, reeglina seda ei juhtu.
Olukorra lahendamiseks tuleb hinnata kui palju on ige taandunud, kui vähe, siin on võimalik katta tundlik hambapind tundlikust vähendava lakiga, vajadusel korrigeerida hambumust ja muuta hügieeni harjumusi. Ning seejärel jätta olukord jälgimisele, juhul kui probleem süveneb või kui igeme taandumine on ulatuslik, tuleb mõelda kirurgilise sekkumisele e. igeme plastikale.
Igeme plastika kujutab endast igeme tagasi nihutamist paljastunud hambapinnale. Selleks on mitmeid erinevaid tehnikaid, mille valik peamiseks sõltub olemasoleva igeme kujust ja kvaliteedist.

Panen kaasa ka lingi kus on võimalik igemeplasti protseduuri võimalikku tulemust vaadata.
http://goo.gl/UVMfk6

Tervitades,

dr. Regina Kuningas-Ott
www.hanzadent.ee
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Regina Kuningas-Ott on vastanud teistele küsimustele
Regina Kuningas-Ott
Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.
Seotud asutusega:
· HanzaDent Hambaravi Paldiski mnt 9, Tallinn