Küsimus nr 6869

Jürgen küsis (2. veebr 2015)
Olen 48, M. Muidu ma hambaarsti ei karda, aga mul on irratsionaalne hirm protseduuridejärgse veritsuse ees. Olen isegi psühhiaatri poole pöördunud selles küsimuses. Objektiivselt ilmselt midagi viga pole; näiteks hamba eemaldamise või implantaadiopi järgselt on kerge immitsus kestnud 5-8 tundi. Kõik kirurgid ja hambaarstid, kellelt olen selle kohta küsinud, vastavad, et asi on täiesti normaalne ja ma usun neid.
Aga hirm ja ärevus jääb. Häiriv ärevus tekib tihti isegi mõni kuu enne plaanilist oppi või hamba eemaldamist. Psühhiaater on välja kirjutanud ärevusvastaseid tablette. Aga minu küsimus on selline: kas on võimalik kuidagi selline veritsus ära jätta; las see kestab ntx 1 tund ja siis on kõik. Kindlasti peaks olema sellised ravimid olemas, iseasi on kasu ja riski suhe.
Veelkord kinnitan, et ratsionaalselt saan aru objektiivse probleemi puudumisest. Ca 15 aastat tagasi oli mul näo- ja lõualuu kirurgia statsionaaris operatsioon. Enne seda kurtsin kirurgile sama asja. Operatsiooni ajal ütles kirurg (kohaliku tuimestusega tehti), et tõepoolest olevat "kalduvus veritsusele". Peale opi käskis ta mulle teha mingi süsti. Ei tea siiani, kas oli lihtsalt rahustav süst või midagi muud, igatahes tookord lõppeski veritsus vähem kui tunniga. Ehk on midagi sellist pakkuda?
Kristo Ivanov vastas (2015-02-12 22:33)
Tere Jürgen!

Nagu isegi ütlete ja mõistate, on antud probleemiolemus põhjendamatu. Kuid nagu paljudel esineb põhjendamatut hirmu, või nimetame seda siis foobiat, nt kõrguse, ämblike vms suhtes, olete Teie leidnud endale nö oma. Psühhiaatri poolt kirjutatud ärevusevastased ravimid ehk antidepressandid vahetult enne operatsiooni ei anna paraku efekti, kuna farmakokineetiliselt on reeglina nende toime serotoniini tagasihaarde inhibiitorite mõjutamine, mis oma efekti saavutab enamasti alles paari nädalaga ning ka sellisel juhul on vaja seda ravimteraapiat läbi viia pikema kuurina. Tänapäeval soovitatakse üha enam nö tablett-ravi kombineerida kognitiiv-käitumusliku teraapiaga. Selliste hirmudega võitlemisel on abiks psühhoterapeudid.

Saan Teile omaltpoolt öelda, et on olemas nö veritsust vähendavaid lokaalseid preparaate, kuid midagi sellist, mis postoperatiivse veritsuse kaotaks, ei ole. Veritsusel on oma roll haava paranemise staadiumites ning selle looduse nö reaktsiooni vastu me ei saa. Küll aga võin Teile lohutuseks öelda, et päevakirurgilise protseduuri järgselt suuõõnes tekkinud veritsus (hambatõmbamise järgne nt) ei ole eluohtlikku laadi. Loodan, et see Teid lohutab.

Edu ja head tervist,
Kristo Ivanov
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa