Küsimus nr 6776

Maili küsis (26. okt 2014)
Tere,
Olen kuulnud et rasedad peavad hambaarsti juures tihedamini käima. Hetkel mingeid suuri vaevusi hammastega mul pole, kuigi igemed veidi veritsevad. Küsimus on aga selles, et mul on süljevoolus ning tahtsin teada kas hambaarsti juures käik, vōiks seda kuidagi leevendada ning kas suure süljevoolusega on üldse võimalik hambaarsti toolil istuda, sest sülge voolab päris palju ning seda alla neelata väga ei tahaks, iiveldama ajab.
Terje Altosaar vastas (2014-11-06 15:16)
On oluline hoolitseda nii raseduse eel, kui selle ajal hästi oma hammaste ja igemete eest. Rasedus põhjustab organismis hormonaalseid muutusi, mis suurendavad riski haigestuda igemehaigustesse, need omakorda mõjutavad areneva lapse tervist. Rasedale teostatav igemeravi on väga oluline. Ema suus olevad bakterid võivad vere või lootevedeliku kaudu kanduda veel sündimata lapseni, suurendades enneaegse sünnituse, lapse madala sünnikaalu, enneaegselt algavate emaka kokkutõmmete või vastsündinu infektsioonide riski.

Kui sümptomiks on veritsevad igemed (nt. hammaste pesemisel) võib olla põhjuseks kas igemepõletik või parodontiit. Põletiku diagnoosimiseks ja raviplaani koostamiseks tuleks pöörduda hambaarsti (parodontoloogi)või koolitatud suuhügienisti poole. Iseenesliku paranemist ei ole loota.

Sage näksimine, mis küll vähendab esineda võivat iiveldust, loob aga soodsa keskkonna hambakaariese arenguks. On oluline, et nii ema, kui ka tulevase isa, hambad oleksid kaariese- ja põletikuvabad. Mikroobi S. Mutans suure arvukuse korral vanemate suus on suur tõenäosus, et need kanduvad üle ka lapsele ning nakatumisega luuakse soodne keskkond hambakaariese arenguks lõikuvates piimahammastes.

Enda tervisest hooliv inimene külastab hambaarsti regulaarselt vähemalt üks kord aastas.

Kui silmad on hinge peegel, siis võib öelda, et sülg on organismi peegel. Sülje eritumine ja süljenäärmete seisukord peegeldavad paljusid üldise tervisliku seisundi aspekte. Mida rohkem sülge, seda suurem on sülje puhverdusvõime ja hapete kõrvalmõju väheneb. Seega ei soovita süljeeritust vähendada, sest mida rohkem kvaliteetset sülge seda rohkem kaitset suu- ja hambahaiguste eest.


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa