Küsimus nr 6760

Liis küsis (10. okt 2014)
Tere!
Sooviks uurida, kui kasulik/kahjulik on hammastel Crest tooteid kasutada. Pean silmas hambavalgendusplaastreid. Olen lugenud, et ei pidavat mitte midagi hullu olema, kui kasutada mõistlikkuse piires. St, et kui plaastrid tekitavad liiga tugevat tundlikkust hammastes, siis tuleks need kohe ära võtta ja oodata seni, kuni tundlikkus on kadunud. Kas see vastab tõele? Iseenesest ei saa Crest tooted väga kahjulikud ka olla, kuna paljudes hambakliinikutes müüakse neid koha peal. Või ma eksin?
Mul võeti suvel ära ülemised breketid ja hammaste taga on tugikaar, et tulemus kindlasti püsiks. All ei ole veel hambad korras ja breketravi on hetkel pooleli, kuna olen mõnda aega Soomes. Alumistel hammastel (kõige tagumistel, kokku seitsmel hambal) on breketid ilma kaareta. Sooviksin hambaid valgemaks saada ja väga ära proovida Cresti hambavalgendusplaastreid. Saan aru, et ainult ülemisi hambaid ei ole mõtekas valgendada, usun, et tooni vahe alumistel ja ülemistel hammastel võib märgatav olla. Kui ma ka alumisi hambaid valgendaks, siis kas see rikuks kuidagi mu breketeid? Kui ma kunagi alumistest breketitest lahti saan ravi jätkudes, siis kas breketite asemel võivad jääda laigud, kui otsustan nüüd Cresti ka alumistel hammastel kasutada.
Soodapesu kohta ka küsimus.
Kas see reaalselt ka valgendab hambaid või on see ainult müüt? Kas ma võiksin alustada näiteks soodapesust ja siis mingi aeg hiljem hambaid Crestiga valgendada? Tean, et soodapesu vaid puhastab jääkidest (vb eksin?), seda oleks küll vaja:)
Nüüd läks kiri vist liiga pikale, aga jään vastust ootama!
Tervitades,
Liis
Kirsten Nigul vastas (2014-10-26 17:28)
Valgendamist võib teostada hammastel, kus breketeid ei ole. Peale breketite eemaldamist võib teostada valgenduse ka alakaarel. Breketite olemasolul ei ole värvi vahe märgatav.
Crest plaastrid on USAs väga populaarsed, Eestisse neid ametlikult tuua ei tohi. Soodapesul on puhastav ja pigmenti eemaldav toime, see on sobiv viis hammaste valgemaks saamiseks breketravi ajal. Valgenduse ja soodapesuga tegelevad hügienistid, nemad oskavad ka toimeid ja kõrvaltoimeid paremini kommenteerida.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn