Küsimus nr 6738

Airo küsis (13. sept 2014)
Tervist!
Olen 16. aastane poiss ja mul on väga suur mure. Mureks on siis halb hingeõhk. Hommikuti/õhtuti pesen alati hambaid, puhastan keelt keelekaabitsaga ja puhastan ka hambavahesid hambaniidiga. Mandlid on korras, käisin mao kontrollil ja magu oli ka täitsa terve ja mitte midagi ei leitud mis peaks seda halva hingeõhku tekitama. Igakord kui ma söön midagi ära siis 5 minuti pärast on mul väga halb maitse suus ja kohutav hais (seda on öelnud nii sõbrad kui ka pereliikmed). Ma lihtsalt ei saa aru, kuidas ja millest tekib see hais, tean inimesi kes ei pese hommikuti hambaid ja isegi neil ei ole nii hullu haisu nagu mul. Toitun korrektselt ja joon vett väga palju. Hambad täitsa terved, rääkisin ka hambaarstidega/perearstiga, et kas nad teavad milles võib probleem olla ja nad ütlesid, et ei tea, ma ei suuda isegi inimestega normaalest suhelda. Keel on tavaliselt koguaeg katune (valget värvi). Kas oskaksite aidata, et miks tekib see hais ja miks mu keel on koguaeg valge katuga kaetud?
Terje Altosaar vastas (2014-09-19 20:55)
Tere

Soovitan ikka oma hambaarstiga vestelda, aga kirjelduste põhjal julgen arvata, et tegemist võib olla seeneinfektsiooniga. Candida albicans on tavaline suuparasiit, mis esineb asümptomaatilisena 20–50%-l elanikkonnast. Kliiniliselt algab seeninfektsioon siis, kui organismi vastupanuvõime langeb ja bakterite ning seente vaheline tasakaal häirub. Seega on seeninfektsioon kudede vastupanuvõime languse või organismi üldseisundi halvenemise märgiks. Infektsiooni soodustavateks teguriteks on vanus, antibiootikumravi, sooleparasiidid, krooniline kõhukinnisus, krooniline kõhulahtisus, liigne alkoholitarbimine. hormoonravi ja endokrinoloogilised faktorid, neist tähtsaimana diabeet. Nakatumisriski lisavad samuti suitsetamine, vähene süljeeritus ja halvasti sobivad proteesid.

Candida albicans põhjustab söögitorupõletikku ehk soorösofagiiti, mõnikord võib haigus tekkida ka maosisu tagasivalgumise ehk reflukshaiguse tüsistusena.

Suu kandidoosile ehk suusoorile on iseloomulik paha maitse suus, valge katuga kaetud keel, limaskestade kipitus, punetus ning põletav tunne suus. Candida albicans võib põhjustada ka haavandit suunurgas. Esineb sageli lastel, kel on punnis põsed ja sügav nasolabiaalvagu, kus võivad kasvada stafülokokk ning Candida albicans. Patsiendid on sageli atoopikud. Kandida vohamine söögitorus võib olla sümptomiteta, sageli on samaaegselt nakatunud ka suu ja neel.

Suu kandidoosi raviks on seentevastase toimega suuveed, suus lahustuvad tabletid, ka suu limaskestale määritavad kreemid. Vajadusel võetakse ka tablette. Oluline on kontrollida oma igapäevane toidusedel. Vähendada tuleks magusa tarbimist.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa