Küsimus nr 672

Maria küsis (24. apr 2003)
Mul on suhteliselt palju amalgaam-täidiseid. Uus hambaarst leiab, et need tuleks kõik asendada; kaebusi muidu pole, arsti väitel auke ka otseselt pole. Ühe tagumise hambaga juba alustasime ja asendasime amalgaami komposiidiga. Nüüd aga loen netist, et komposiit peab vähem aega vastu kui amalgaam, et amalgaami asendamine ilma vastava ventilatsioonita on ohtlikum veel kui selle suhu jätmine, ja et peaks hoopis keraamilisi täidiseid kasutama (millest arst ka rääkis).

Küsimused:
Kas praktika on selline, et kõigepealt asendame kogu amalgaami komposiidiga ja siis puurime kõik veelkord lahti keraamilise täidise tarvis?
Kas on tagatud amalgaami eemaldamise ohutus minu tervisele ja keskkonnale?
Ja lõppeks: kas võib olla, et ma olen ehk hambaarstile vaid äriprojekt...?
Marek Vink vastas (2003-04-25 13:21)
Täidiste vahetamise käigus jääb alati ka tervet hambakudet vähemaks. Kui oma hambamaterjali on jäänud kriitiliselt vaäheseks, tuleks hakata mõtlema hambafunktsiooni taastamisele proteetiliste kroonide abil, mis teadagi on kulukas toiming. Seega on ilma selge näidustuseta täidiste väljavahetamine mitte just mõistlik teguviis. Meditsiiniliselt pole amalgaamtäidiste väljavahetamine ainult selle pärast, et need on amlgaamist, näidustatud.
Amalgaamtäidiseid vahetatakse kui nende alla on tekkinud sekundaarne kaaries, on selgelt näha hambaseina murdumisoht või harvemal juhul on põhjuseks esteetika. Põhjamaades nimetavad amalgaamtäidiseid (põhjuseta?) väljavahetavad arstid ennast ennast "biohambaarstideks". Nende puhul kahtlustavad konservatiivsemad arstid küll äriprojekti. Ülikoolid ja erialaseltsid nende tegevust heaks ei kiida. Samas on tõsi, et uusi amalgaamtäidiseid pannakse järjest vähem ja suund on sinnapoole, et amalgaami kasutamine tõenäoliselt varsti keelustatakse (rasedatele on Rootsis keelatud). Ei taheta amalgaami
kasutada just keskkonnakaitselistel põhjustel. Näiteks kremeerimisel õhku lenduvad elavhõbedaaurud saastavad keskkonda. Samuti saastab keskkonda amalgaamtäidiste väljavahetamine hambaarsti vastuvõtul (nii kanalisatsiooni kui õhku). Korraliku imutehnika korral amalgaami väljapuurimine patsiendi tervist ei kahjusta (ohtlikud on just elavhõbedaaurud). Tõenäoliselt on uutel seadmetel ka amalgaamiseparaatorid, mis amlgaamipuru kokku kogub ja kust see probleemjäätmete kogumispunkti viiakse.

Kui siiski otsustatakse vanad amalgaamid välja vahetada, siis ei pea neid välja vahetama komposiidi vastu. Tõenäoliselt on vastupidavamad kullast või keraamilisest materjalist laboris valmistatud täidised. Aga need on kallid (praktiliselt hambakrooni hinnaga).
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.