Küsimus nr 6660

Kerstin küsis (9. apr 2014)
Tere! Minu 2,1 aastasel pojal on tekkinud kahe ülemise esihamba vahele auk. Olen veedunud, et see on lutipudelikaaries, kuna ta on 2 aastat olnud rinnapiima sõltlane, eriti magama mineku ajal ja öösel. Päevasest imetamisest olen suutnud enamvähem võõrutada.
Magusat nõuab ta tihti ja vahest saab ka.
Samas on tal väga raske hambaid pesta. Lihtsalt ei lase ja kõik. Oleme püüdnud nii hea kui kurjaga ja elektrihambaharjaga.
Paar nädalat enne augukese avastamist käisime esimest korda hambaarstil, kuid laps keeldus igasugusest koostööst. Mis tähendab et, ainus viis seda auku ravida oleks narkoosi all.

Kas peaks laskma selle siiski ära parandada? Kas selline auk õigustab narkoosi, nii väiksel lapsel? Või võib loota, et asi ei lähe hullemaks, kui suudaksin lapse kiiresti ja täielikult võõrutada tema (minu) pahedest?
Triin Kunsing vastas (2014-04-15 19:38)
Tere Kerstin!

Kaaries on nakkushaigus. Lapse sündides puuduvad tal suus kaariest e. hambaauke tekitavad bakterid. Need saab ta nakkusena tavaliselt emalt-isalt-õelt-vennalt näiteks söömisel sama lusikat kasutades. Kui lapsel on kaariest tekitavad bakterid juba suus olemas, siis neist vabaneda enam võimalik ei ole. Hammaste tervena hoidmisega on võimalik vaid bakterite arvu madalamana hoida ja seeläbi kaitsta teisi hambaid lagunemast. Mida rohkem on suus hambaauke, seda rohkem ka baktereid. Sellest seisukohast vaadates oleks mõistlik hambaaugud parandada.

Hambaaukude tekkeks on lisaks bakteritele vaja ka toitu ehk siis tihedad näksimised, rinnaga toitmised (eriti öösiti kui süljeeritus on madal) aktiviseerivad hammaste lagunemist. Suur tõenäosusega võib Teie lapse suus olla veelgi hambaauke, mida Te ise veel lihtsalt ei näe kuna nad pole veel nii suureks arenenud.

Esihammaste aukudega piimahammastes on ka lisaprobleem. Kui auk on väike, siis on teda võimalik parandada. Kui augud arenevad suuremaks, siis on hambast tihtipeale kahjustatud nii suur osa, et täidise e. plommiga seda enam taastada pole võimalik. Kui hetkel mitte ravi teha ja teha seda näiteks aasta pärast narkoosis, siis suure tõenäosusega esihambaid enam ravida pole võimalik ning need tuleb eemaldada.

Suu tervise seisukohast oleks hea omada terveid hambaid. Elu on näidanud, et juba tekkinud augud lastel üldjuhul vaikselt ootele ei jää, vaid arenevad aina suuremaks ja suhteliselt kiiresti. Otsus, kas soovite oma lapsel narkoosis olemasolevad hambaaugud ravida, on ikkagi Teie teha.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.