Küsimus nr 6604

Mari küsis (5. märts 2014)
Tere!

3 aastat tagasi paigaldati mulle paremale alla 6(?) hamba asemele implantaat. Sain püsiva närvikahjustuse, tundlikkusega on probleeme nii parema poole esihammastel kui alahuulel. Ilmselt ei ole seda närvikahjustust võimalik likvideerida? On jäänud selline mulje vähemalt.

Küsimus on aga pigem hoopis, kas sellise närvikahjustusega on mõistlik kaaluda kõrvalasuva puuduva hamba asemele implantaati panna? Või on tegemist sellise riskiga, et närvikahjustus võiks süveneda?

Iseenesest sooviks tühja koha peale hammast, aga julgusest tuleb puudu just selle juba olemasoleva probleemi pärast. Äkki pärast on "terve mokk töllakil"? :)
Timo Paberit vastas (2014-03-09 20:57)
Närvikahjustuse risk on alalõuas implantaati paigaldades alati olemas. Kaasaegsete diagnostikavahendite abiga on võimalik seda riski küll minimeerida. 3D-volüümtomograafia abil on võimalik täpselt tuvastada närvikanali kulgu ning teostada adekvaatsed mõõtmised, vältimaks närvi vigastust. Kui see on juba tekkinud, tuleks uurida, kas närv on täielikult vigastatud või on tegemist lihtsalt kompressiooniga ehk implantaat sattus närvikanalile liialt lähedale. Sel juhul on võimalik midagi ette võtta. Samas nõuab see igal juhul implantaadi eemaldamist. Kõrvalhammast oleks ikkagi implantaadiga kõige otstarbekam asendada, sest implantaat taastab puuduva hamba kõige loomulikumal viisil ning aitab ära hoida luukadu.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn