Küsimus nr 6540

Liisa küsis (20. jaan 2014)
Tere Terje. Mul on probleemiks see, et mu igemed on tumepunased. Enam ei julge kuskile minna ka. Mis võib probleemiks olla?
Terje Altosaar vastas (2014-01-30 12:24)
Tere Liisa

Võin ainult oletada. Soovitan ikka konsulteerida oma hambaarstiga ja leida tegelik põhjus ja vastav ravi. Tegemist võib-olla:

1) Suuhingamine põhjustab gingiviidi ehk igemepõletiku. Gingiviidi tekkimisel ilmnevad juba esimesel nädalal igeme värvi ja koe tekstuuri muutused. Põletikulised muutused tekivad igemes peale paari päevast segamatut bakterite kasvu igemepiiril.
Teisel nädalal kahjustuvad juba ka fibroblastid, tekib oluline kollageeni kadu ning hüperplastiline reaktsioon ühendusepiteelis igemepiiril.
Välja kujunenud gingiviidi tunnused on:
- punetus,
- turse,
- suurenenud igeme veritsemine kergel puudutusel.
Kui selles staadiumis eemaldada mikroobne katt ja seada sisse korralik suuhügieen, kaovad haiguse tunnused ja põletikulised kahjustused hiljemalt 5 päeva jooksul.

2) Krooniline parodontiit on mikroobide poolt põhjustatud hammaste tugikudede põletik, mille tulemusena tekib progresseeruv alveolaarluu (nähtav röntgenograamil) ja periodontaalligamendi destruktsioon, igemetaskute moodustumine, igeme retsessioon või mõlemad kahjustused kombineeritult. Krooniline parodontiit on põhiliselt täiskasvanute haigus, mis algab tavaliselt 30-ndates aastates, võib kahjustada kas kõiki või üksikuid hambaid ning ravi hilinemisel või puudumisel lõppeda hammaste kaotusega. Umbes 10%-l progresseerub haigus kiiresti ja tavapärane ravi ei anna tulemusi.

Parodontiit järgneb alati ravimata gingiviidile. Nii nagu igemepõetikudele kohane kulgeb ka krooniline parodontiit tavaliselt valutult. Kroonilise parodontiidi puhul progresseerub parodondi kahjustus perioodiliselt, ägestumiste vahele võivad jääda pikad nö. "rahuloleku" perioodid
Parodontiit on krooniline, multifaktorilise etioloogiaga infektsioosne haigus, mis võib tekkida alates sellest, kui hambad on suhu lõikunud. Haiguse ravi on kompleksne ja võib osutuda patsiendile füüsiliselt raskesti talutavaks ja väga kulukas. Ilma spetsialisti poolt teostatava ravita, kasutades ainult põletikuvastaseid loputuslahuseid ja hambapastasid või isegi antibiootikumi kuuri läbi tehes põletikuline protsess ei peatu.
Oluline on kvaliteetselt teostatud ravi, mille käigus eemaldatakse igemetaskutes ja hambapinnal olev hambakatu biofilm ja likvideeritakse igemetaskud, kus on anaeroobidele soodus kasvukeskkond.
Patsient, kellel on diagnoositud parodontiit, vajab regulaarset kontrolli ja professionaalset hammaste puhastamist, et vältida põletiku retsidiivi ja kindlustada oma hammastega elu pikaks ajaks

3) Suukuivusega. Selline seisund nõuab sagedat joomist. Inimesed ärkavad tihti keset öö ja on sunnitud võtma klaasi vett endaga voodisse. Tuleb eristada aga neid, kes ärkavad põhiliselt hommikul, sest suukuivuse põhjuseks sel korral on tõenäoliselt norskamine või suuhingamine ja sülje funktsioon on nendel normaalne.

Lisaks kuivale suule mõned inimesed tunnevad põletamist ja kõrvetamist suus. Lonks vett pakub ainult ajutist leevendust. Kuum ja teravalõhnaline toit põhjustab vaevusi ja isegi tavaline hambapasta on nende jaoks ebameeldiv



Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa