Küsimus nr 650

Naine28 küsis (15. apr 2003)
Esihammaste parandamise valulikkus. Kas see protseduur on valus ja kas tuimestus selle ära ka võtab. Peab tunnistama, et kahe esihamba vahel on tekkinud auk ja see on lastud kaugele areneda, põhjus väga lihtne - põen seda nn. hambaarsti foobiat. Tean, et see on inetu ja tavaliselt naeran ainult kinnise suuga. Küsingi kas esihammaste parandamine on valus.
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2003-04-15 14:02)
Tänapäevased anesteetikumid on niivõrd efektiivsed, et mingit valu tunda ei ole - ei esihammaste ega tagumiste hammaste ravimisel. Ainus, täiesti talutav valuhetk võib olla vaid süstlatorge, kuid ka selle vastu on võimalik kasutada pindanesteetikume (muudavad nahapinna süsti suhtes tundetuks). Kui süstlanõel satub närvi pihta, võib samuti valus olla - seda juhtub siiski väga harva.
Anesteetikum mõjub paari minutiga (kui hammas pole põletikus) ning edasi ei tohiks te enam midagi tunda. Muretsemiseks pole põhjust - kindlasti tasub aga ka arstile oma hambaravifoobiast rääkida. Vajadusel saab ta teile anda rahustava tableti või teha lihaseid lõõgastava süsti.