Küsimus nr 6452

Maie küsis (24. okt 2013)
Tere.
Minu peagi 5 aastaseks saav pojapoeg kiristab öösiti hambaid. Eriti õhtul, peale uinumist. Vanemad ütlevad, et seda ei juhtu igal öösel aga siiski väga sageli. See on olnud mureks juba vähemalt aasta.
Olen lugenud, et lastel on see mööduv nähtus.
Vanasti räägiti, et siis on ussid kõhus. Analüüsid olid leiuta. Mida teha annaks, et seda leevendada.

Lugupidamisega,
vanaema Maie
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2013-10-25 13:18)
Hammaste krigistamisel võib olla mitmeid põhjusi, kuid kindlasti ei ole selleks "ussid kõhus".

Laste puhul võivad krigistamise põhjuseks olla ka uued lõikuvad jäävhambad, mis igemetes kihelust tekitavad. Ortodondi juures on võimalik lasta valmistada kaped, mis ööseks suhu asetatakse ja mis krigistamist takistavad, kuid lapsele võib olla nende vajadust raske selgitada.

Teine põhjus võib olla psühholoogiline, st laps on mingil põhjusel pinges ja rahutu. Päevasel ajal ei pruugi hammaste krigistamist märgata, kuid öisel ajal aju lõualuude tööd teadlikult ei kontrolli ning siis avalduvadki lihaspinged. Pingetele jälile jõudmiseks tuleks lapsega rääkida, õhtuti rahulikumaid mänge valida, enna magamajäämist midagi sooja juua, teha lõõgastavat jalavanni, lugeda unejuttu vmt. Võib ka psühholoogi poole pöörduda.

Krigistamise kohta saab pikemalt lugeda siit:
http://www.hambaarst.ee/artiklid/191
http://www.hambaarst.ee/artiklid/192

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.