Küsimus nr 6420

Kristel küsis (9. okt 2013)
Tere päevast!

Mul on väga kehv olukord alumisel 6ndal hambal (eelviimane tagant poolt). Krooni sinna peale panna ei saa kuna seinad on minimaalselt alles, juured tsemenditud jne. Praegu on märtsi kuust saadik olnud ajutine plomm. See mind ei sega, välja arvatud siis kui söön palju õunu - siis muutub tundlikuks.

Nüüd on siis valik, et teha implantaat. Kuna mu hambad on minu arvates üsna halvas seisus, kohe sama vastandhammas üleval hakkab nö. otsa andma, ütlen ausalt, et ei raatsi ca 1200eur ühe hamba peale välja käia.
Kuigi olen noor (30.a.) on mu esimene mõte praegu see, et ma ootan ära, millal see ajutise plommi all olev hammas häda tegema hakkab ja lasen siis üldse eemaldada. Ja võib-olla mõni aasta hiljem lasen implantaadi panna. Lihtsalt prioriteedid hetkel rahaliselt teised. Seda ei saa ju kuidagi haigekassa ka osaliselt kandmise alla panna....? Ja keskenduksin siis ülemise sama hamba kohal oleva hamba päästmisele. Nt sinna kroon asetada. Mis on ka kallis lõbu aga no midagigi siis tehtud.

Mida teie arvate sellest? Kas see võib hiljem tekitada mulle tõsiseid probleeme, kui otsustan nüüd, et ei asetagi (vähemalt lähiaastail) selle alumise hamba asemele midagi ja jätangi lihtsalt tühja koha? Teised hambad vajuvad kokkupoole? Ülemine hammas saab liiga suure koormuse?

Jään ootama teie vastust, et mõelda, mida edasi teha.
Aitäh ette ära!
Timo Paberit vastas (2013-10-11 11:56)
Loomulikult ei soovita me sellist põletikulist hammast pikalt säilitada, sest see võib kaasa tuua erinevaid terviseriske. Enamasti areneb välja luu põletik hamba ümber ning see võib hiljem implantaadi paigaldamist raskendada.

Selles piirkonnas soovitaksin hamba eemaldada ning seejärel umbes 6 kuu pärast planeerida implantatsiooni, kui see siis võimalik on. See on optimaalne aeg kuid implantaati saab tõenäoliselt paigaldada ka hiljem.

Kindlasti vajaks tühi koht täitmist, sest see on olulise tähtsusega mälumishammas ning normaalse funktsiooni taastamise seisukohalt oleks mõistlik hammast asendada. Loomulikult on protseduur kulukas kuid kaasaegsed implantaadid on turvalised ning kui protseduur õnnestub, toimib implantaat pikaajalise hambaproteesina, tõstes elu kvaliteeti ning hoides ära muudatused, millest olete ka ise juba oma kirjas kirjutanud.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn