Küsimus nr 6370

Liis küsis (10. sept 2013)
Minu laps on aasta ja ühe kuune, viimasel kuul olen märganud, et ülemistele hammastele on kogunenud kollane katt. Hambaid peseme juba esimese hamba lõikumisest peale, aga see ei toimu väga korrektselt sest laps vigurdab ja vingerdab ning ei lase hambaid korralikult puhtaks harjata.
Mida ma peaksin tegema? Kuidas saaksin katu teket kontrolli all hoida?
Olgu öeldud, et olen paaril korral andnud lapsele sama lusikaga süüa millega ise söön. Nüüd arvangi, et olen ise lapsele karuteene teinud. Magusaid jooke laps ei saa, janu kustutamiseks vesi, magama minnes piim. Ainus magus mida laps on saanud on moos pudrul ja kohupiim.
Terje Altosaar vastas (2013-09-11 09:55)
Tere Liis

On teretulnud, et aitate last hammaste pesemisel (isegi kuni 10 aastseni) kuna väike käsi pole veel nii vilunud, et kõik hambapinnad põhjalikult puhtaks saaksid.

Hambaid tuleb pesta seni kui plakk ehk katt on hammastelt eemaldatud. (Katt on pehme, valge kiht) Vältimaks hambaauke on olulisel kohal ka õige toitumisharjumused. Hambasõbralik toitumine tähendab, et söögikordade vahele on jäetud piisavalt pikad pausid. Toidukordade vahepeal olgu janujook puhas vesi. Kuni viis toidukorda päevas ning söögikordade vahepeal näksimise vältimine annab süljele aega happerünnaku tagajärged taasmineraliseerida.

Hammaste puhastamise efektiivsuse hindamiseks soovitaksin kasutada katu indikaatortablette või värve, mis värvivad peale hammaste puhastamist katuseks jäänud kohad punaseks. See teeb ka pesemise mänguliseks ja huvitavaks kuna laps näeb mida ta peab hammastelt eemaldama. Neid tablette või värve on müügil apteegis ning võite neid küsida ka oma hambaarstilt.

Soovitaksin lasta hambaarstil teha hambaravitoolis professionaalse pastapuhastuse kogu hammaskonnale. See on vajalik, et eemaldada tihke katt, mis tavalise hambapesuga teie sõnul enam ei eemaldu. Pärast hambaarsti poolt teostatud puhastust hambapind muutub siledaks.

Ikka jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.