Küsimus nr 6219

Kevin küsis (9. märts 2013)
Tere olen 14 aastane poiss ja mul on suur probleem suuga , rängalt tuleb haisu , hommikuti ma pesein haimbad 3 minutit, pesen veel keelt keelekaabitsaga ja kasutan Listerini suuvett kuid kui 1 tund möödub tuleb mul jälle suust halba haisu, peale igat sööki on halb hais. Ma ei saa oma sõpradega rääkida, ei julge, kardan, et solvavad mind. Kas te saaksite öelda milles probleem??
Terje Altosaar vastas (2013-03-12 12:59)
Tere Kevin

Häirival või ebameeldival hingeõhul võib olla mitmeid põhjusi. Soovitan ka pöörduda perearsti vastuvõtule.

Halitosise ja foetor ex ore termineid kasutatakse ümbrust häiriva halva hingeõhu iseloomustamiseks. Halb hingeõhk võib tuleneda füsioloogilistest ja patoloogilistest muutustest suuõõnes ja mujal organismis. Tekkepõhjuste alusel jagatakse halitosis tüüpideks:
• oraalne halitosis (suust)
• tsirkulatoorne halitosis (vereringest)
• respiratoorne halitosis (hingamisteedest)
• digestiivne halitosis (seedimisest)

Suuõõnest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on mikroorganismide poolt tekitatud mäda ja seda esineb eriti igemepõletiku ja parodontiidi ajal. Põletikuliste protsesside korral, gingiviit ja parodontiit, lõhna intensiivsus võib olla tähelepanuväärselt suur. Hammaste pesemisel või hambavahede puhastamisel ei tohiks veritsust olla. Ka ei tohiks unustada et kõige olulisem on õhtune hammaste pesu. Kui õhtul pesemine ununeb või on harjumus pesta hambaid hommikuti (muutke harjumust) siis on ärgates halb hingeõhk.

Vereringest tulenev halb hingeõhk on näiteks diabeedikute probleem. Hingamisteedest tuleva halva hingeõhu põhjustajaks on tihti pikaajaline alkoholi tarvitamine ja seedetraktist tulenev halb hingeõhk võib olla tingitud näiteks küüslaugust. Sammuti hiline söömine (peale 18.00) võib olla halva hingeõhu põhjustaja.

Kõikidel inimestel, olenemata kudede tervislikust seisundist, on hingeõhk halvasti lõhnav hommikuti, kuna süljeeritus une ajal on väike. Lõhn muutub veelgi ebameeldivamaks suukuivuse, aromaatsete söökide ja paastumise kokku langemisel. Erilised suuhügieeni võtted - hammaste harjamine, hambakivi eemaldamine ja pastapuhastus, keele harjamine - vähendavad halba hingeõhku. Hingeõhu iseloom vahetub ka päeva erinevatel aegadel. Seda mõjutab eelmisest söögikorrast möödunud aeg ("näljaaste"), vanus ja naistel menopausi algamine. Patoloogilised lõhnad on intensiivsed, püsivad ja teatud olukordadele iseloomulikud. Näiteks ureemia-haigetel amiini-/ammoniaagi- ja diabeedikutel atsetoonilõhn. Nende lõhnade ära tundmine on abiks süsteemsete haiguste diagnoosimisel.

Sarnaseid kaebusi suus võib tekkitada ka süljeerituse vähenemine e. kserostoomia. Kserostoomia on sageli seotud süsteemsete haiguste, ravimite (mainisite et kasutate antidepressante) ja radioteraapiaga. Samuti põhjustab suukuivust suitsetamine, suu kaudu hingamine, lastel võib olla põhjuseks ka näiteks adenoidid, ninakõrvalkoobaste põletikud, paastumine, anorexia nervosa, labiilne deabeet, hormonaalsed põhjused, autoimmuunsed haigused, reumatoid artriit, masendus, halb toitumine, stress, pea ja kaela piirkonda saadud kiiritusravi. Suukuivust põhjustavad ravimirühmad on teatud südame- ja vererõhuravimid, sütostaatikumid, astmaravimid, antihistamiinid, psühhofarmakonid, parkinsonismi ravimid, uinutid ja lihaseid lõõgastavad ravimid.

Kaldun arvama, et teie kaebused on tingitud reflukshaigusest. Pöörduge oma perearsti poole.

Gastroösofageaalne reflukshaigus (GERD) on kõige sagedamini esinev söögitoru patoloogia. Lisaks kõrvetistele ja happelisele regurgitatsioonile, mis võivad esineda nii isoleeritult kui kombineeritult, võib GERD põhjustada ka ebatüüpilisi vaevusi. Arvatakse, et 20 – 60%-l refluksiga haigetest esinevad pea- ja kaelapiirkonna vaevused ilma oluliste kõrvetisteta. Tüüpilisim kaelapiirkonna vaevus on tükitunne kurgus, lisaks sellele võib esineda aga ka mitmesuguseid muid kaebusi. Ravimata GERD võib põhjustada kroonilist larüngiiti, düsfooniat, kroonilist kurguvalu, kroonilist köha või köhatamist, häälepaelte granuloomi jt. haigusseisundeid.

Atsetoni lõhn suus -- Soovitan kontrollida veresuhkrut ning pöörduda endokrinoloogi poole.

Soovitan lugeda nt
http://www.korvetised.ee/reflukshaigus
http://www.hippokrates.ee/art2veebr20.htm


Jõudu
Terje Altosaar


Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa