Küsimus nr 6148

Helina küsis (27. jaan 2013)
Tere!

Mul on selline küsimus, et mu tuttaval juhtus 7 aastat tagasin õnnetus ja tal oli lõualuu murd, talle tehti operatsioon ja paigaldati plaat. Kõik sai korda kuni tänaseni, kus tal hakkavd kruvid läbi igeme ära tulema. Umbes aasta tagasi tuli esimene kruvi ära, nüüd on asi juba päris hulluks läinud. Kas see on normaalne, et need ära tulevad või ei tohik kruvid välja tulla? Millest on see tingitud ja mida tuleb teha? Muidugi arsti juurde minna, aga mida veel ?
Kristo Ivanov vastas (2013-01-30 08:49)
Tere Helina!
Enamasti on lõualuumurdude korral plaatidega fikseerimisel kaks põhilist varianti - kruvid/plaadid eemaldatakse 6 kuud kuni 1 aasta pärast lõualuude fiksatsiooni või siis jäetaksegi need luusse. Hilisemal perioodil osutub juba plaatide eemaldamine vaevaliseks.
Põhjuseid võiks olla mitmeid; enamasti võiks eeldada, et tegemist on kruvide eemaldumisel nt nö lõualuupõletikuga, kuid on vähetõenäoline, et põletik on tekkinud opijärgselt alles nüüd pärast seitset aastat. Pigem on selline protsess siiski vahetult postoperatiivselt tõenäolisem. Iseenesest see plaat seal enam murdu koos ei hoia - st tal ei ole stabiliseeriva fiksatsioonielemendina enam vajalikku ülesannet, murrupilu on pärast seitset aastat kindlasti kokku kasvanud. Ja siiski, pean vastama nii nagu Te isegi kirjutate - tuleb minna näo-lõualuukirurgi vastuvõtule - soovitavalt operasiooni läbiviinud kirurgi juurde, kes hindab lõualuude olukorda ning selgitab välja põhjuse Teie tuttavale muret tegevate eemalduvate kruvide osas. Ise kahjuks midagi ära teha Teil/tal selles osas ei õnnestu.

Tervitustega,
dr. Kristo Ivanov
Foorumi Hambakliinik
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa