Küsimus nr 6081

Kaidi küsis (18. nov 2012)
Tere.
Mul probleeme hammastega- parodontoos, taanduvad igemed jms.
Millist hambapastat ja suuvett või veel midagi peaks kasutama (ei oska enam nende tohutute reklaamide, pakkumiste hulgas ise valida).

Terje Altosaar vastas (2012-11-22 09:03)
Parodontoloogilise ravi põhiülesandeks on põletikku põhjustavate tegurite elimineerimine s.t. saada juure pind kõvaks, siledaks ja infektsioonivabaks ehk pehmetele kudedele bioloogiliselt vastuvõetavaks.

Põhipunkt paro-ravis on seega katutekkimise eemaldamine. See tähendab seda, et patsienti tuleb õpetada ja motiveerida, et ta oskaks kodus oma suu eest hoolitseda. Kõik, mis segab suuhügieenivõtete läbiviimist tuleb eemaldada.

Parodontoloogilises ravis kasutatakse erinevaid vahendeid hambakivi eemaldamiseks, juurepindade silumiseks ja pindade poleerimiseks. Alustatakse tavaliselt suuremate ladestuste eemaldamisega ultraheli skeileriga, seejärel kasutatakse erinevaid käsiinstrumente sub- ja supragingivaalse kivi eemaldamiseks, ning juurepindade silumiseks.

Seejärel võib kasutada soodapuhurit väiksemate ladestuste eemaldamiseks (nt pigmenteerunud fissuuride puhastamisel). Aproksimaalpinnad poleeritakse lihvimisribaga ja puhastatakse hambaniidiga. Pinnad poleeritakse harja või kummiga (madalate pööretega mikromootori otsikuga) ja poleerimispastaga.

Tuleb veelkord toonitada, et paro-ravi annaks tulemusi, on oluline, et patsient hoolitseb oma suuhügieeni eest. Vastasel korral on ravitulemused ajutised.

Kaasaegne paro-ravi on seega ülesehitatud koostööle patsiendi ja hambaravipersonali vahel. Patsient on tegelikult kõige tähtsam osa koostööl, kuna tema hoolitseb selle eest, et hambakatt ei tekiks.

Haiguse kontrolli all hoidmiseks ja hambaid hoidvate kinnituskudede edasise kahjustumise vältimiseks tuleb hambaravis hammastelt igemepealset ja igemete all peidus olevat hambakivi eemaldamas käia regulaarselt vähemalt 1 x aastas.

Hambapasta ja suuvesi ei ole nii oluline. Kõige tähtsam on igapäev hammastelt eemalda katt ehk pesta hambaharjaga ja puhastada ka hambavahesid. Hambapasta koostist peab jälgima kui probleemiks on hambaaugud ehk kaaries.
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa