Küsimus nr 6075

Ats küsis (14. nov 2012)
Tere!
Ma küsiksin, et millisel määral ja kuidas on kahjulik praegu populaarsust koguv hammaste fotovalgendamine? Kas seda tasub üldse teha ning, kellele te seda soovitaksite?
Ette tänades!
Regina Kuningas-Ott vastas (2012-11-14 13:07)
Tervist,

hambaid valgendavaks aineks on alati vesinikperoksiid, mis siis sõltuvalt meetodist aktiveeritakse erinevalt, antud juhul siis valgusega. Vesinik peroksiidi aktiveerimine kiirendab hammaste sees toimuvat keemilist reaktsiooni, mille käigus käigus keemiliselt aktiivne H2O2 molekul lagundab hambaemailis olevad orgaanilised molekulid, ning hammas muutub heledamaks.
Seega fotovalgendus erineb teistest valgendusviisidest ainult H2O2 aktiveerimisviisilt.

Kuna põhimõtteliselt kõik valgendusmeetodid toimivad ühtemoodi, on neil ka ühesugused riskid, peamisteks riskideks on:
* hammaste valulikkus
* hammaste temperatuuri tundlikkus
* igeme peale sattunud kõrge H2O2 sisaldusega valgendus geel võib limaskesta kahjustada

Mida suurem on H2O2 geeli kontsentratsioon, seda suurem on tõenäosus, et hambad muutuvad tundlikuks. Reeglina on suurenenud tundlikus mööduv nähtus ja selle vastu aitavad tundlikkust vähendavad hambapastad.

Kui Teil on hammastes täidiseid/plomme või on suus näiteks keraamilised kroonid, siis tuleb arvestada selle, et nende värv valgenduse käigus ei muutu. Ka juureravitud ja värvi muutnud hammaste ainult pealispidine valgendamine võib osutuda ebapiisavaks.

Kui inimene ei ole oma hammaste värviga rahul, siis valgendamine on alati üks valikutest kuidas oma hambad heledamaks saab. Mina siiski soovitaksin pöörduda esialgu hambaarsti konsultatsiooni, tohter vaatab hambad üle ja annab juba individuaalse soovituse lähtuvalt Teie hammaste olukorrast.

Parimate soovidega,

Dr. Regina Kuningas
Regina Kuningas-Ott Regina Kuningas-Ott, hambaarst

Regina töötab HanzaDent Hambaravis, on lõpetanud TÜ hammaste ravi ja proteesimise alal. Osalenud täiendkoolitustel mitmel pool Euroopas.

Seotud asutusega:
· HanzaDent Hambaravi Paldiski mnt 9, Tallinn