Küsimus nr 6016

Peeter küsis (10. okt 2012)
Tervist.

Olen 25 aastane ja lasin paigaldada implantaadi ülevalt keskelt teise hamba asemel. Päris hammas läks pooleks. Paigaldati tift juure sisse ja peale tehti keraamiline kroon. Väga korralik töö.

Mõne aja pärast kadus ige eest poolt ära nii, et lõualuu, juure ja implantaadi liitekoht oli paljas ning kergelt põletikuline. Ligikaudu kuu pärast krooni paigaldamist.

Minu küsimus. Millised ravi stsenaariumid võiksid järgneda sellises olukorras?(halvim, enamvähem hea, väga hea)

Küsin seda, sest läksin olude sunnil teise hambaarsti juurde seda parandama ja mulle tundub, et ta teeb seda väga valesti/amatöörlikult. Ikkagi esihammas ja palju raha juba välja käidud selle eest.
Timo Paberit vastas (2012-10-15 09:37)
Keeruline on öelda, mis on täpne igemepõletiku põhjus. Võib oletada, et igeme taandumise põhjuseks võib olla lõualuu taandumine implantaadi ümbert. See võib toimuda ka koormuse tõttu - st. kui implantaati kattev luusein jääb liiga õhuke ja õrn, võib see lühema või pikema aja pärast ära "sulada" ning kuna iget luu enam ei toesta, muutub ka igeme kontuur. Kuna implantaat on võõrkeha, võib selle pind luu kahjustumise korral saastuda ning ige reageerib sellele ja tekib krooniline põletik ehk periimplantiit. Selles piirkonnas on väga sageli lõualuu väga õrn ja õhuke, mistõttu sageli ei piisa ainult implantaadi paigaldamisest puuduva hamba asemele vaid võib vaja olla ka lõualuu eelnevat kindlustamist.
Mida sel juhul teha annab? Vahel on võimalik implantaadi pinda kirurgiliselt puhastada ning püüda luumaterjali taastada. Selleks on olemas erinevad metoodikad ja on keeruline öelda, milline neist just antud juhul kõige paremini toimiks. Halvemal juhul -st. kui luumaterjal on ulatuslikult kahjustunud ning implantaat rohkem luud kaotanud, võib olla vajalik ka implantaadi eemaldamine ning luumaterjali taastamine, enne, kui on võimalik uut implantaati istutada.
Kindlasti oleks hea oma arsti informeerida tekkinud probleemidest ning konsulteerida, mida annaks ette võtta! Kui implantaati on vaja eemaldada, tuleks seda teha võimalikult atraumaatiliselt ja nii, et luumaterjali ei läheks rohkem kaduma. Meil on kliinikus selleks kasutusel spetsiaalne süsteem, millga on võimalik probleemset implantaati eemaldada puure kasutamata. Loodetavasti on võimalik siiski juba paigaldatud implantaati päästa ja ravida põletikku ning taastada puuduvat lõualuud!
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn