Küsimus nr 5946

Janika küsis (28. aug 2012)
Tere!
Minu 16.a poeg vajab breketeid, ülemised hambad kulutavad-lihvivad alumisi hambaid - diagnoos aasta vanune Tartu Ortodontiakeskusest. Nüüd oleks ta valmis neid kandma, kuid sooviksin teavet hindadest. Ortodontiakeskuses öeldi orienteeruvaks hinnaks 2000 eurot. Kas Tartus on ka odavamaid teenusepakkujaid?
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2012-08-29 08:01)
Kindlasti võib ka odavamaid leida, selleks tuleks teil endal ortodontiaga tegelevad asutused läbi helistada, kuigi ilmselt saata ka siis vaid ligikaudse hinna. Odavam hind võib tähendada ka kehvemaid materjale, vähem koolitatud arste vmt.
Täpset lõpphinda ongi paraku raske ennustada, sest see sõltub visiitide arvust. Aga see kui sageli peate ortodonti külastama, sõltub omakorda kasutatavast breketsüsteemist, lõualuu eripäradest (st kui kiirest hambad uutele kohtadel nihkuvad), võimalikest komplikatsioonidest (põletikud, lahti tulnud breket vmt) jne.
Breketravi on mõtet ette võtta vaid siis, kui see täiesti lõpuni viia, vastasel korral nihkuvad hambad oma algsetele kohtadele tagasi. Kui teil praegu on rahaliselt raske seda teha, lükake ravi veidi edasi, sest breketravi võib teha ka täiskasvanueas. Hammaste kulumise ja krigistamise (bruksism) osas aitavad ka hambakaped, mis on breketravist soodsamad.