Küsimus nr 59

Tiit küsis (29. sept 2001)
Kas on taunitav kui X hambaravifirmas on juba ravi alustatud või alustamisjärgus, kuid ma ei soovi mingil põhjusel seal jätkata? Võtan paberid ja lähen mujale konsultatsioonile, et hiljem tagasi tulla või ka mitte tagasi tulla. Kui tihe on pädevate arstide omavaheline koostöö parima ravilahenduse saamiseks? Tihtilugu pannakse patsient ju lihtsalt fakti ette, et teeme nii. Kuidas peaks patsient käituma (jätmata arstile pedandi muljet), kui ta ei ole veendunud pakutava ravi efektiivsuses ja soovib kindluse saamiseks lisakonsultatsiooni mujalt? Seda aga eriti siis, kui on tegu nelja-viiekohaliste summadega meie noorte ja vanurite sissetulekuid silmas pidades.
Marek Vink vastas (2001-10-01 15:17)
Kui patsiendil on kahtlusi konkreetse arsti raviplaani suhtes, on tal alati õigus küsida arvamust ka teistelt arstidelt.

Mujal maailmas on tavaline, et patsiendile antakse enne ravi alustamist kirjalikult kätte vastavalt raviplaani erinevatele variantidele koostatud ravi maksumuse kalkulatsioon. Nii oleks ka antud juhul võimalik käituda. Ravi erinevate võimaluste ja maksumuste kohta tuleks küsida raviplaan/kalkulatsioon võimalikult mitmelt arstilt ja valida endale võimalustelt sobivaim, siiski iga raviplaani kõiki plusse ja miinuseid hoolikalt kaaludes.

Patsiendil on alati õigus tutvuda tema ravi puudutava dokumentatsiooniga. Raviasutusel on kohustus seda (hetkel viis aastat?) säilitada. Nii võib patsient teise arsti poole pöördudes endale kaasa küsida oma haigusloo koopia. Ka röntgenpildid tuleb kaasa võtta.
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.