Küsimus nr 587

Amanda küsis (27. veebr 2003)
Tere! Ma olen 16.a. tütarlaps ja kannatan hambavalu käes peaaegu 2 aastat. Mul suretati hammas ja paari kuu pärast hakkas hammas jälle valutama. Põhiliselt siis kui sõin, jõin külma kuuma magusat. Seda hammast suretati veel 2 korda. Hiljem avastati, et selle hamba kõrval olev teine hammas kannab oma valu üle suretatud hambale. Suratati ka see. Kuid seda valu on võimatu kannatada, kui nad nõeltega sorgivad ja tuimestus ei mõju. Hammas ei valuta kogu aeg vaid närib ja torgib. Kui hakkab valutama, siis valutab terve ala- ja ülalõug. Üks hamba juurekanal on nii valus, et ei ole võimalik puhastada. Arst küll puhastab , kuid valus on juba juurekanali alguses. Palun aidake. Ma ei suuda rohkem seda valu taluda. Söön pidevalt valuvaigisteid, need ei aita. Vahetasin hambaarsti kuid ei midagi... Seda vastikut närivat tunnet on võimatu taluda 24h ööpäevas. Ma ei jaksa seda enam taluda!
Timo Paberit vastas (2003-03-04 08:50)
Kahjuks ei saa kirja teel hambavalu leevendada. Antud olukorda võib mitmeti seletada. Mõningad põhjused ravijärgse valu tekkevõimaluste kohta:

1)hamba anatoomilised iseärasused, st. leiduvad lisakanalid, kus paiknevad vitaalsed "hambanärvid", mis võivad põhjustada hambavalu ägenemise juureravi järgselt.

2)Hamba devitaliseerimisel(st."suretamisel") kasutatakse tugevatoimelisi kemikaale, mida tegelikult tänapäeval laialdaselt kasutada ei tohiks. Enamasti teostatakse praeguse aja teadmistele tuginedes hammaste devitaliseerimine vitaalekstripatsiooni meetodil, mis seisneb nn. "hambanärvide" eemaldamises üheetapiliselt ja kogu juurekanali ulatuses. Kui see õnnestub, peaks hambavalu leevenema.

3)juurekanalit ei ole puhastatud ega laiendatud täies mahus, st. hamba devitaliseerimine("suretamine") on olnud osaline ning hambavalu ei kao. Kuna juureravi teostatakse alati röntgenkontrolli all, on seda viga võimalik korrigeerida. Siiski tuleb vahel ette umbunud, kõveraid või muudel põhjustel raskesti ligipääsetavaid juurekanaleid.


Kindlasti võib põhjuseid olla veelgi. Samas ei sooviks aga olla liialt kriitiline - hambaarst soovib Sind siiki alati aidata. Püüa olla kannatlik või konsulteeri mitme hambaarstiga! Küll olukorrale lõpuks ka lahendus leidub.

-----
Vt. lisaks artikleid:
*)Juurekanalite ravi
*)Apikotoomia ehk Kui juureravi ei aita
*)Röntgenkiirguse kasutamine hambaravis

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.