Küsimus nr 5857

Egne küsis (2. apr 2012)
TERE! Olen mures oma aasta ja kaheksa kuuse lapse hammaste pärast. Pool aastat tagasi kukkus ta suuga kõvasti vastu lauda, nii et kaks ülemist esihammast (suur hammas ja selle kõrval) purunesid. Alles on jäänud hammastest väikesed kontsud, mis on ka värvuselt pruuniks läinud ja rabedad. Nüüd paar päeva tagasi kukkus ta uuesti suuga vastu kõva eset ja teine ülemine suur hammas sai viga, suur mõra on sees, Ära veel ei murdunud, aga kindlasti murdub. Küsimus selline, et kas võivad kahjustatud olla ka hambajuured, kuidas saaks seda teada? Kas kahjustunud piimahambad tulevad ise ära või tõmmatakse välja? kas on ka võimalust katkiseid hambaid väikesel lapsel kuidagi ilusamaks teha. Laps peab ju ikkagi mitu aastat sellise koleda naeratusega käima. Aga kõige suurem mure on see, kas jäävhambad kasvavad terved?
Vastuse eest ette tänades, Egne.
Timo Paberit vastas (2012-04-09 10:48)
Nendele küsimustele on konkreetset vastust väga raske anda. Loodetavasti ei ole jäävhammaste alged kahjustatud, kuid ma ei saa seda ka kindlalt väita. Seda näitab aeg.
Sellises vanuses ei ole kerge läbi viia (röntgen)diagnostikat ja ega sellest ei oleks ka palju kasu. Tuleb lihtsalt loota, et juhul, kui trauma ei olnud seotud kusagilt kõrgelt kukkumisega, on jäävhambad siiski lõualuu poolt kaitstud. Hammaste purunemine on probleem, sest terve piimahammaskond on väga oluline terve ja püsiva jäävhammaskonna arenguks. Kui piimahammas nii varases vanuses laguneb, mõjutab see eeskätt hambumuse arengut ja hambumuse kõrgust.
Nii väikesel lapsel ei ole kerge võtta jäljendeid või üleüldse midagi keerukamat teha. Samas tuleks olukorda siiski hambaarsti poolt hinnata, kontrollimaks, mis seisundis trauma saanud hambad on. Võibolla õnnestub nende päästmiseks midagi ära teha. Kui mitte, kuuluvad piimahambad eemaldamisele ning veidi hiljem - st. kui on tekkinud koostöövalmidus ja veidi rohkem püsivust - püüda teha spetsiaalne piimahambaid asendav plaatprotees. Seda on vaja eelkõige hambumuse kõrguse säilitamiseks.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn