Küsimus nr 5774

Cornelia küsis (28. veebr 2012)
Tere,
Kindlasti on selline küsimus olnud kunagi, kuid ei leia sobivat vastust... ehk ei otsinud korralikult.
Nimelt soovin teada, kas süstitav tuimestus on ohtlik või kahjulik veel sündimata lapsele? Sain hambaarsti aja nädal enne sünnitustähtaega, kas siis arstile minek ja tuimestussüsti kasutamine võib mõjuda halvasti?
Veel soovin teada et kas imetamise perioodil hambaarsti juures tehtav tuimestus mõjutab last kuidagi? Kas peaksin lükkama hambaarsti külastuse edasi kuniks imetamise lõpetan? Mitte mingil juhul ei laseks ma puurida endal ilma tuimestuseta... Mingeid suuri ravisid ei ole vaja teha, tõenäoliselt lihtsad augud, mis vaja täita.
Kristo Ivanov vastas (2012-03-01 16:00)
Tere!
Kindlasti ei ole selle küsimuse taas päevakorda toomine tulutu ning ilmselt on sellest kasu ka teistele (tulevastele) emadele.

Põhireeglid, mida peaks arvestama hambaravis kasutatavate süstelahuste kohta rasedatel ja imetavatel emadel, on järgmised:

1) Raseduse esimesel trimestril ei soovitata kasutada hambaravis adrenaliini sisaldavaid süstelahuseid, kuna nende toime võib esile kutsuda spasme/krampe/kontraktsioone ning selle toimel on oht embrüo eraldumiseks. Lihtsamalt öeldes - raseduse ennetähtaegseks katkemiseks. Günekoloogid on seda meelt eriti just naiste puhul, kes on rasestumiseks kasutanud kunstliku viljastamise meetodit.

2) Samuti ei soovitata kasutada adrenaliini sisaldavaid süstelahusid raseduse viimasel trimestril; oht jällegi sama - võib esile kutsuda raseduse katkemist.

3) Adrenaliini sisaldavad süstelahused ja imetamine. Rusikareegel on see, et enne tuimestuse mõju möödumist ei tohiks last imetada. Ka siis, pärast tuimestuse tuntava mõju kadumist, tuleks esmane rinnapiim enne lapse söögikorda välja pumbata.

Kokkuvõtteks võib öelda, et last ootavatele emadele on kõige soodsam aeg hambaravi teostamiseks raseduse teine trimester ehk 4,5,6 kuu.
Head tervist!
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.