Küsimus nr 569

Brigitta küsis (7. veebr 2003)
Tahtsin lasta panna endale breketid, kuna mu neli esimest hammast on eespool. Käisin ortodondi juures, kes ütles, et kaks hammast on vaja välja tõmmata. Läksin igaks juhuks veel teisegi kohta konsultatsioonile. Teises kohas ütles ortodont et hambaid ei pea välja tõmbama, kuna mul on suured hambavahed! Mida ma nüüd tegema peaksin, kas külastama kolmandat ortodonti?
ortodont Triin Jagomägi vastas (10. veebr 2003)
Triin Jagomägi Koolkonnad on erinevada ja ka Eestis töötavad ortodondid on saanud oma koolituse erinevates õppeasutustes. Kahjuks teevad meil ka ortodontilist ravi hambaarstid, kes pole saanud spetsiaalselt ortodondi koolitust. Teil peab tekkima usaldus oma raviarsti suhtes, siis reeglina jätkub ka hea koostöö, kuna ravi kestab suhteliselt kaua.
Kirjelduse järgi ei saa öelda, kumb raviplaan on õige ja kumb vale ja võib juhtuda, et mõlemad raviplaanid sobivad, kuid annavad natuke erineva lõpptulemuse.
Te peaksite mõlema ortodondiga kohtudes saama ammendava vastuse kõikidele teie ravi puudutavatele küsimustele. Arvan, et ortodont, kes tegi raviplaani, kus tuleb hambaid tõmmata (mida tuleb igapäevaelus tihti teha), peab teile täiesti veenvalt seletama miks seda vaja on ning milline on lõpptulemus, kaua see aega võtab, palju see maksab jne. Raviplaani puhul, kus lubati ära kasutada olemasolevad hambavahed, peate te saama selguse samades küsimustes ja oluline on teada ka, kas vahesid on ikka nii palju, et eespool olevaid hambaid on võimalik tuu nii taha, et tekiks õige hambumus. Oluline ei ole ainult ilus lõpptulemus vaid ka õigesti kokku käivad hambakaared s.o õige lõualuude funktsioon.
Kui teile ei sobi kumbki raviplaan või ei saa te ammendavaid vastuseid tekkinud kõhklustele, siis on võimalus kohtuda ka kolmanda ortodondiga.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Triin Jagomägi on vastanud teistele küsimustele
Triin Jagomägi
1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.
Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa