Küsimus nr 5679

D küsis (13. jaan 2012)
Tere
7-kuusel lapsel diagnoositi mustkarvaskeel e keelenäsade hüpertroofia. Kas see on sama mis leukoplaakia ja mida peaks edasi tegema? Kuidas oleks võimalik põhjus välja selgitada?
Probleem tekkis juba 1. elukuul. Algselt oli keelel valge katt, mistõttu kahtlustati soori ja määrati ravi daktariniga, mis tulemusi ei andnud. Analüüsiga tehti kindlaks, et seeninfektsiooniga tegu ei ole. Katt muutus kollakas - oranshikaks ja on põhiliselt keele tagumises osas külgedel. Aeg-ajalt on kattu rohkem ja see on oranžikam, aga toiduga seost ei ole märganud (laps saab nii rinnapiima kui lisatoitu).
Lastearst arvas, et sellega ei ole vaja midagi ette võtta, aga kardan, et mingil hetkel võib see last siiski häirima hakata. Kas see võib põhjustada vaevusi söömisel? (Laps on väga kehva isuga)
Kristo Ivanov vastas (2012-01-24 16:26)
Tere!
Mustkarvaskeel võib küll patsienti ehmatada, kuid on iseenesest ohutu. Tegemist on keelel paiknevate maitsenäsade pikenemisega, mis võivad antud juhul olla lapsel pigmenteerunud lisatoidu saamise tagajärjel ning sellisel juhul annab see keele vastavale osale kollaka, pruunika või musta varjundi.
Nii väiksel lapsel on muidugi rake keelt harjata, kuid kui leiate beebidele mõeldud spetsiaalse sõrmeotsa harja, siis sellega võiks proovida kaks korda päevas keelt harjata. Hambapastat kindlasti nii väiksel lapsel kasutada ei tohi. Piisab lihtsalt mehaanilisest harjamisest.
Enamasti on selline probleem lühiajaline ja muretsemiseks põhjust ei ole. Kui asi kestab pikemat aega, võib kahtlustada bakteriaalset infektsiooni ning sellisel juhul võetakse keelelt vatipulgaga bakteriaalne külv ja määratakse probleemi täpne põhjustaja.
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa