Küsimus nr 5646

Mirjam küsis (8. dets 2011)
Mul eemaldati mai kuus breketid. Ravi kestis 1 aasta ja 1-2 kuud. Ma ei tea, kas see oli piisav ravi pikkus, kuid peale seda aega nad eemaldati. Ja ülemiste hammaste jaoks tehti esimese hooga suulaeplaat, ja nii ma teda kandsin, raviarsti soovitus oli kanda seda ainult öösiti, kuid nüüd lugedes tuleb välja et esimesed 6 kuud peaks alati kandma, aga nüüd ilmselt juba hilja, kuigi peale tegelt 2 kuud ma kandsin siiski päeviti ka seda. Igatahes mingid väiksed liikumised on toimunud.
Aga kuna ma käisin pea iga kuu seda plaati pingutamas, siis arst arvas, et teeme essix reteineri. Ja nüüd esimesel ööl panin selle hammastele ja öösel ärkasin hammaste tundlikkuse ja küllalt suure valu peale ja vahetasin nö. kape suulaeplaadi vastu.
Nüüd tekkiski selline küsimus, et millest see valulikkus tingitud ja kas see on normaalne? Ise ma tundsin selle uue aparaadiga, et need nagu toimivad ja praegu uuena hoiab hambaid päris tugevalt.
Suulaeplaat minu arvates ei ole enam õige, nagu lahjaks oleks jäänud ja millegipärast pidid need hambad siiski valesse asendisse tagasi liikuma. Või mida Teie sellest kõigest arvate, kas nii lühike breketite kandmise periood oli normaalne? Ja kas hammaste väike liikumine valesse asendisse on normaalne? Mida peaks ette võtma?
Arst arvas, et kui uuesti breketid panna, siis ei saa ka kindel olla, et nad 100% sirgelt jäävad. Alumised hambad on 100% paigal, kuna seal on fikseeritud reteiner. Ette tänades!
Kirsten Nigul vastas (2011-12-14 11:40)
Ravi pikkus sõltub probleemi raskusest. Mõningstel juhtudel kestab breketravi 1 aasta, rasketes olukordades 3-4 aastat. Kui kõik ravi eesmärgid on saavutatud, pole vajalik breketeid kauem suus hoida. Ravitulemuste säilitamiseks mõeldud aparaadid teevad ära sama töö.
Enamasti soovitatske ravitulemusi säilitavaid aparaate kanda mõned kuud kogu aeg, edasi öösiti. Täiskasvanud inimesed ei ole väga usinad plaadi kandjad, seetõttu paneme tihti hammaste taha ka traadi - see asendab plaadi päevast kandmist - ja sellisel juhul piisab plaadi kandmisest ainult öösiti.
Essix reteiner teeb ära sama töö, mis plaat. Alati ei pruugi Essix ideaalselt istuda ja valu võib olla tingitud aparaadi mittesobivusest. Seda peaks kontrollima oma arst. Reteinerite eesmärk on olemasolevate hammaste asendite säilitamine ja nende kandmine ei peaks tekitama samasugust pinget hammastes nagu breketite kandmine. Kui hambad nihkuvad reteinerite kandmise ajal valedesse asenditesse, võib olla tunda pinget hammastes.
Hammaste võimalikku nihkumist peale ortodontilist ravi kontrollib oma ortodont. Väiksemad asendihäired on võimalik korrigeerida retensiooniplaadiga, suuremate nihkumiste korral võib vajalikuks osutuda uus breketravi.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.