Küsimus nr 5641

Ama küsis (3. dets 2011)
Minu mure on 10 korda sama asja tegemine 3-s eri kliinikus, aga kogu aeg kroon puruneb või tuleb ära ja keegi viga ei tea.
Aastal 2008 tehti mulle ülemisel real keskmisest hambast vasakult esimese äratulnud hamba juurele juureravi ja esimene portselanist hambakroon ehitati köndile. Kuna ka könt purunes, siis järgmisena sain tihvtiga kunsthamba samasse kohta. See purunes 2 nädala järel. Tehti uus. Kuu aja pärast läks ka see katki. Tehti uus. 2 kuu pärast läks see pikkupidi pooleks. Jne.Jne.

Käisin tolles kliinikus 6 korda sama krooni tegemas uuesti vôi parandamas. Arst ütles, et ta ei taipa pôhjust miks hammas pidevalt puruneb - kui taipaks, aitaks paremini. Siiski arvas ta et äkki on asi kokkuhammustamises ja iga kord kui uus kroon suhu sai lihvis ta kogu aeg hoolikalt ja väga kaua-uuesti ja uuesti, et kokkuhammustamisel ei tuleks viga. Ikka purunes.

Siis ütles mu närv üles. Mu tuttav viis mu järgmisse kliinikusse, kus arst arvas, et on parem teha poolportselan poolmetallkroon. Seekordne arst surus selle pärast vupsti suhu ilma mingit kokkuhammustamist paberiga proovimata. Imestasin kui erinevad töömeetodid ja lootsin , et nüüd jääb hammas püsima. Jätan mainimata, milline raha kogu aeg läheb. Hambakroon püsis nüüd aasta - suur saavutus. Läksin kurtma, et jälle kukkus suust, aga jäi täiesti terveks - see ka oli erinev, sest enne oli enamasti purunend. Arst pani tagasi ja kontrollides röntgenist juurekanalit arvas, et võib ju olla, et tihvt on lühike ja kui veel nii juhtub, siis ta teeb pikema.
Juba 5 päeva pärast kukkus hammas suust pihku, ikka tervena ja just laupäev, kusjuures arsti polnud tööl, aga mina pidin järgmisel päeval välismaale sõitma kus praegu elan. Seepärast jooksin ähmis ja shokkis Tallinna Hambapolikliinikusse.

Seega kolmas arst, kes seletas asja omamoodi. Tihvt polevatki minu teise arsti poolt tehtud mingi tõeline tihvt, vaid hoopis "kruvi", mille peale ma ei osand ei i-d ega a-d öelda. Edasi ütles arst, et tõeline tihvt on fiibertihvt, s.t. klaasfiiber nagu ta rõhutas ja kuna mul raha uue krooni jaoks polnud, mida ta soovitas, siis veidi vastumeelselt oli ta nõus tervel kroonil tolle "kruvi" eemaldama , mis oli pigem küll nagu metallnõel ja ehk lihtsalt vene aeg oligi selline asi tihvt. Ja ütles, et ta siis peab organiseerima selle klaasfibertihvti sellele kroonile kuigi ta seda teha ei taha. Mul oli niigi vähe raha ja ma oleks hea meelega läind selle arsti juurde tagasi kus mul veel garantii oli ja kes selle nn. kruvi oli keerand ja luband seda pikendada.

Nüüd, ähmi täis, et teine arstki on midagi vussi keeranud, uskusin, et ju siis viga oligi tihvti materjalis ja lasin teha nagu arst ütles endal kibe maik suus et jälle 118 eurost ilma.

Edasi ei läind 3 kuudki kui eile kukkus see klaasfiibriga kiidetud 3-a arsti poolt tehtu jälle ilusti peo peale. Liikuma hakkas ta juba mõni päev varem. Kõik muidu taas terve, aga tuli suust ära. Loomulikult tegi ka see 2.arst röntgeni, et uurida kas juure kanalis pöletikku pole. Ei ole. Ja ikka kukub kümnendat korda.
Nüüd ma küsisin, kuidas peavad minu närvid peale 10 korda sama ja 3 erineva arsti juures käiku veel head olema ja mida üksikema rahakott ütleb.

Olen siis nüüd tänulik kui lõpuks ühe kompetentse vastuse saan. Miks kukub kogu aeg kroon isegi nüüd kui ta enam ei purune. Kõige paremini seisis vähemalt see rauast tihvt, mida teine arst nimetas õudsaks vusserdiseks. Seisis üle aasta ilma probleemideta. Mis kasu oli mul mahavisatud rahast ja fiberist - pealegi, siin on küsimus juba - kas keegi ei saa enam normaalselt öelda, mis siis on. Ma saan aru, et 2-3 korda võib miskit juhtuda, 5 korda, aga kui juhtub 10 siis - mis saab edasi. Kas jään auguga. Kelle poole pöördun. Selle fiberi panija poole? Tema ütles ette et kui midagi juhtub siis tema on nõus täitsa uue krooni tegema ja mitte samale tervele kroonile fiberit panema. Või pöördun selle teise poole kus mul on rahaline garantii, kuid nüüd ta pahandab, miks ma siis valvearstile läksin kui oleks selle tasuta saand - selle pikema. Fiber tehtigi nii pikk 3-a arsti poolt kui see teine lubas uuesti selle rauatihvti teha, aga mis see aitas.

Ootan suure kärsitusega Teie vastust, sest nagu mõistate, olen üdini pettunud ja väsinud.
Tänan. Ama
Kristo Ivanov vastas (2011-12-06 08:21)
Tere!
Keeruline on Teid nägemata kommenteerida, miks see kroon kuidagi seal istuda ei taha ja pidevalt välja tuleb.

Tõsi ta on, et tegelikult ei propageerita enam kanalikruvidele hammaste ülesehitust, seda võiks äärmisel juhul kasutada ainult ajutiste kroonide kinnituseks. Oht nimelt seisnebki selles, et kuna kruvi ei ole täpselt juurekanali anatoomiat järgiv, siis kaasnevad pahatihti selliste kruvidega ravitud hammaste murrud.

Teine levinud põhjus on krooni ülekoormus mälumisel. Kui väidate, et krooni suhupanekul arst ei kontrollinud krooni kõrgust ja kontakte, siis seda peaks kindlasti tegema. Vastasel juhul kaasnebki risk, et teatud mälumisliigutuse tegemisel tekib kroonile ülekoormus ning te lihtsalt öeldes hammustategi krooni hamba küljest lahti. Õnnelik on inimene juhul, kui sellega ei kaasne juuremurdu, mis antud juhul oleks samuti väga tõenäoline.

Kolmas põhjus võib olla ka juure sees oleva tihvti ja hamba krooniosa vale pikkuste vahekord. Kui tihvt on liiga lühike ja pealetehtud kroon sellega võrreldes väga pikk, siis ei ole kroonil piisavalt retentsiooni, maakeeli öeldult puudub piisav vastupanu äratõmbe jõududele ja sellest johtuvalt ei jää kroon püsima.

Samuti on oluline see, et hambumus oleks tasakaalustatud. St, et suus oleks kõik mälumiseks vajalikud hambad olemas (vähemalt 12 hammast ülalõuas ja 12 hammast alalõuas, millel omavahel kontakt olemas), sest vastasel juhul, kui tagumised hambad puuduvad ja suus on ainult esihambad, siis mälumisel rakendatav koormus on suunatud esihammastele ja sellisel juhul ei pruugi ei täidised ega kroonid koormusele vastu pidada.

Küsite, kelle poole pöörduda? Siin on Teile raske nõu anda. Kõige targem olekski alati käia ühe ja sama hambaarsti vastuvõtul. Vähemalt sellise hambaga, mida vastav arst juba ravima on hakanud. Sest puht inimlikust seisukohast võetuna - kui patsient käib ühte hammast ravimas mitme arsti juures, siis paraku ka mõnel arstil ei pruugi tekkida nö vastutustunnet tehtud töö eest, vaid pahatihti veeretatakse vastutus ühelt kolleegilt teisele.

Ilmselt see vastus Teid ei rõõmusta, kuid minu arvates oleks Teil õige lasta teha sellele hambale uus korralik tihvt (mitte kruvi!) ning sellele peale uus kroon. Mõistlik oleks leida arst, kellel oleks piisavalt kogemusi selles vallas. Sobiva arsti leidmiseks soovitan kasutada interneti otsingumootoreid, sõprade-tuttavate soovitusi.
Kristo Ivanov Kristo Ivanov, hambaarst

Kristo Ivanov töötab Nordic Hambakliinik peaarstina ning SA TÜ Kliinikumi arst-õppejõuna hambaravi erialal. Lõpetanud TÜ arstiteaduskonna, spetsialiseerunud restauratiivse hambaravi eriarstiks ning hetkel PhD kraad omandamisel

Seotud asutustega:
· Nordic Hambakliinik Laeva 2 (Navigatori Ärimaja, V korrus), Tallinn
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik L.Puusepa 1A (4.korrus), Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.