Küsimus nr 5580

Birgit küsis (4. nov 2011)
Tere!

Mulle valmistavad tõsist probleemi tarkusehambad.
Ülemised tarkusehambad tulid nii et ei saanud arugi. Järsku olid lihtsalt olemas ja tundub et need on ka täiesti õigesti aga alumised valmistavad juba tõsist peavalu.
Alumised tarkusehambad on lõikunud kokku juba 5 aastat. Üks neid on natuke rohkem väljas. nii et hambast ligikaudu 3mm on väljas ja terve pealmine osa ka. Teine on aga lõikunud kuidagi imelikult. Pealmine osa on täielikult väljas aga rohkem edasi ei ole liikunud. Lisaks on sellel hambal nagu tagumine serv kõrgemal kui esimene ja see mis siis on rohkem all pool on tugevalt vastu selle kõrval olevat hammast. Ja siis alati kui hammas veidi edasi plaanib tulla teeb ta meeletut valu ka tarkusehamba kõrval olevale hambale.
Ja kuigi tarkusehambad on juba tulnud 5 aastat ei taha see protsess edasi kuidagi liikuda. Valu teeb aga välja ei taha edasi tulla. Kas see tähendab, et need tuleks eemaldada? Ja kuna olen õpilane ei ole ka minu rahaline seis kiita. Kui palju see kõik üldse maksma võib minna? Ja kas oskate soovitada kedagi head ja kindlat Tallinnas, kes teeks oma tööd hästi ja valutult?

Ette tänades,
Birgit
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2011-12-02 12:44)
Küsimusest ei selgu kahjuks teie vanus - tarkusehambad võivad mõnel inimesel alles 25-selt lõplikult välja lõikuda. Kahtlemata on selline pooleldi lõikunud hammas ja sealne igemeserv suurepärane elukoht bakteritele, kuna seda piirkonda on ebamugav ja vahel ka valulik puhastada.

Kui kasvav hammas on peetunud (nt lamavas asendis, lasvab naaberhamba suunas), siis kahjustab ta oma kasvamisega naaberhammast ja tuleks eemaldada. Kõige kindlamalt saaks seda vajadust hinnata röntgenpildilt.

Tarkusehamba eemaldamine on õpilastele tasuta kõigis hambaravides, millel on haigekassaga leping (seda tasuks siis kohe vastuvõtule registreerides uurida). Kindlat arsti me soovitada ei saa, kuna iga inimese hamba
eemaldamine on veidi erinev, selle kohta saaks soovitusi oma tuttavatelt või nt foorumitest.