Küsimus nr 555

Meelis küsis (2. veebr 2003)
Kas eksisteerib mingi minimaalne aeg, mis vajalik viimase söögikorra ja hambapesu vahele? Olen kuulnud, et vahetult peale sööki puhastus kahjustavat emaili rohkem.
Marek Vink vastas (2003-02-03 09:56)
Küsimus on õigustatud, kui süüakse/juuakse midagi happelist, mis suudab otseselt hambavaapa lahustada/pehmendada. Näiteks peale suure koguse maasikate söömist või pudeli veini limpsimist kohe harjama hakates, kulutatakse hamba pealt erosiooni poolt demineraliseeritud hambamaterjal lihtsalt maha.
Erosiooniks nimetatakse sellist olukorda kui hammast demineraliseerib mitte bakteriaalset päritolu hape. Näiteks email hakkab lahustuma pH 5,5 juures, hambaluu (dentiin) juba 6,2 juures. See seletab, miks hammaste kõprude otsas on lohud. Sel juhul sulab emaili alt välja kulunud dentiin kiiremini.
Aga sellist täpselt sellist aega nimetada, mille järel harjamine ohutu oleks, on raske. See sõltub paljudest teguritest. Näiteks veega või piimaga suu loputamine neutraliseerib happe. Demineraliseerimise ulatus sõltub happele aldistumise ajast, sülje eritumise hulgast, sülje pHst ja puhverkapatsideedist jne.
Seepärast tuleks soovitada harjamist enne sööki, mille puhul on välistatud ka kaariese teke (sest baktereid, mis happeid toodavad, hambapinnal pole).
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn