Küsimus nr 5340

Helena küsis (6. märts 2011)
Tere. Minul oleks küsimus tarkusehamba eemaldamisest toibumise kohta. 3 päeva tagasi eemaldati mul alumine (vasakpoolne) tarkusehammas (hammas oli pooleldi lõikunud - ehk sellets ka tõmbamise raskus). Tõmbamine oli raske, kuna hamba juured olid viltu ja tõmbamisel jäi esialgu sisse 1 juur, mille eemaldamine võttis veel oma jagu aega ja mis tõttu on suu päris \"lõhki\". Minu küsimus on, et kui kaua võtab sellisest raskest protseduurist toibumine aega. Esimesel ööl tõusis palavik üle 38 ja põsk läks õrnalt paiste, rääkimata lõunaluuvalust. Helistasin järgmisel päeval oma hambaarstile, kes kirjuas välja antibiootikumid 5-ks päevaks. Tänaseks olen võtnud 2 päeva antibiootikume, lisaks võtan püsivalt valuvaigisteid, et valu oleks natukenegi talutavam. Kuid palavik ei lange alla 37.2 ja lõulauu ning sellest tingitud pidev ja korralik peavalu on tänaseni. Ehk siis minu küsimus oleks, kui kaua selline kõige esmane taastumine aega võtab? Millal peaks palavik langema ja enesetunne väheselgi määral paranema. Hetkel tundub olukord juba päris lootusetu ja ei oska enam midagi ette võtta ning valu on üsna kurnav. Teie tagasisidet ootama jäädes.
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2011-03-06 13:09)
Paistetus peaks sellisel juhul taanduma 3-7 päevaga, sõltub inimesest ja trauma ulatusest, ise saate kaasa aidata jaheda kompressiga. Ka vähene palavik on esimestel päevadel täiesti loomulik. Haav võib veritseda ja valutada, kuid veritsus peab aja jooksul siiski vähenema - kui veritsus jätkub, tasuks uuesti hambaarsti poole pöörduda, ehk jäi veel mingi kild haava sisse.
Haava tohib vaid väga kergelt jaheda veega loputada, kindlasti ei tohiks ärritada seda kuuma toidu ja aktiivse mälumisega. Haavalt ei tohiks ära kraapida sinna tekkivat valkjat haavakattu, see kaitseb haava kuivamise eest. Lõualuu avamine võib olla raskendatud ja mälumine valulik 2-3 nädalat, mõnel möödub see ka 1 nädalaga.

Lugege lisaks siit artikli lõpust:
http://www.hambaarst.ee/artiklid/61