Küsimus nr 5339

Julia küsis (5. märts 2011)
Tere!
Käisin hambaarsti juures. 2 ülemist esimest hammast olid tagant aukus. Kui arst puurima hakkas siis tuli välja, et ka esimese hamba kõrval olev hammas on pehme. 2 esihambale pandi ühe pinna täidis (valguskõvastatud täidised). Esihamba kõrvale pandi ravimi asetus ja ajutine täidis. Küsisin, et kas süüa võib. Ütles, et jaa. Koju jõudes oli juba ajutine täidis mõrane. Kui sööma hakasin siis tulid tükid. Kuna ta tegi 2 esihamba juures ka hamba juurekanali avamist ja laiendamist, pani järgmiseks päevaks igaksjuhuks aja. Et kui valutama hakkab siis tulgu tagasi. Läksin järgmine päev hoopis selle ajutise täidisega tagasi. Arvasin, et parandab sama moodi nagu teised hambad. Aga võttis lihtsalt vana täidise välja ja pani uue asendustäidise tagasi. Plaanis oli tal ülejärgmisel korral sinna plomm panna. Küsin kas seekord süüa saan. Ütles ja, et olgu lihtsalt harjates ettevaatlik. 3h tuli terve asendus täidis välja. Nüüd siis ongi esihamba kõrval olev hammas poolik. Terve vahe ilusti näha. Igema juures ka pole hammast.


Tahtsin küsida, kas mul on õigus nõuda selle hüvitamist (soodustuse või selle sama augu tasuta parandamisega) Olen lapsehooldus puhkusel ja ei ole vaba raha. Põhimõtteliselt olen 2x maksunud 35 eurot ja mõne tunni pärast on sama tulemus nagu oleks äsja puuritud. Ma ei saa aru, miks panna asendustäidis kui plaanis nagunii plomm panna? Enne ravi algust ei öeldud ka et uuesti pannakse asendustäidis. Nädalavahetusel ei ole hambaarste ka leida. Kas see midagi hambale ei tee???
Jan Orn vastas (2011-03-08 08:17)
Tere Julia,

Kui hambaauk on nii sügav, et hamba sees olev närv on kahjustunud või juba surnud, siis tuleb hambale teha juureravi, enne täidise asetamist. Arvatavasti teeb hambaarst Teie hambale juureravi (seetõttu ka ajutine täidis) ja seda ei pea ta tasuta tegema. Ajutine täidis on pehmemast materjalist, kui jäävtäidis ja sellest pindmise kihi ära murenemine on normaalne.

Tervitades,
Jan Orn


Jan Orn Jan Orn, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1994; Töökohad: alates 1995 SA TÜ Kliinikum osak.juhataja; 1995-1998 Tartu Ülikooli õppejõud; alates 1998 Nigul ja Orn Hambaravi hambaarst

Seotud asutusega:
· Nigul ja Orn Hambaravi OÜ Sõbra 56a, II korrus, Tartu, Tartumaa