Küsimus nr 5304

Renate küsis (15. veebr 2011)
Mul on selline probleem, et viimasel ajal on igemed veritsenud hammaste pesemise ajal. Kasutan kõige pehmemat hambaharja mis poes leidus, kuid ikkagi on igeme pinnal veritsevad laigud ja väga valus on hambaid pesta. Samuti on mõnikord ette tulnud valu sähvatusi hamba kaela piirkonnas, kui hambaid pesen. Hambaniiti pole ka võimalik kasutada, ilma et veri väljas oleks. Mis võib olla põhjuseks?
Terje Altosaar vastas (2011-02-21 09:01)
Kui sümptomiks on veritsevad igemed (nt. hammaste pesemisel) võib olla põhjuseks näiteks igemepõletik või parodontiit. Põletiku diagnoosimiseks ja raviplaani koostamiseks tuleks pöörduda hambaarsti (parodontoloogi) poole.

Iseenesliku paranemist ei ole loota.

Igemepõletik tekib ebapiisava suuhügieeni tulemusena. Hambaharjaga pestes eemaldame hamba pinnalt poole bakteri massist. Oluline on eemaldada ka teine pool hammaste vahedest. Seega iga päev tuleb hambaharjale lisaks kasutada ka hambaniiti või vaheharja. Põletiku teket soodustavad ka igemel rippuvad täidised ning ruumipuuduses e. puseriti hambad. Kui jätta igemepõletik ravimata võib see kanduda hammast ümbritsevale luule. Luu kõrgus hakkab pikaajalise põletiku tulemusena vähenema ning hambad hakkavad liikuma ja kukuvad välja

Igemehaiguste ravis on olulisel kohal õige suuhügieen, hambakatu ja hambakivi eemaldamine. Soovitan, Teil võtta ühendust oma hambaarstiga ja leida teile sobiv ravi. Kodusel teel kasutatavad ravimid tugevdavad küll hetkeks igemeid kuid ei likvideeri haiguse tekkimise põhjuseid ja seega igemepõletikik aastatega süveneb.

Proovige 7 päeva järjest puhastada ka hambavahesid kas hambaniidi või vaheharjaga. Esimestel päevadel kõik hambavahed veritsevad ja võite tunda ka väikest igemeturset. Kui põhjuseks on igemepõletik siis eemaldades bakterid ka hammaste vahelt, peaks 8dal päeval veritsus vähenema või kaduma.

Hammaste tundlikus võib olla näiteks märgiks, et harjate oma hambaid liiga tugavasti ja/või valesti. Hammaste pesemisel saavutatakse efekt tegelikult mitte harjamise tugevuse, vaid õige harjamistehnikaga. Samuti on tähtis piisavalt pikk harjamise aeg - see peab olema vähemalt 3 minutit. Liig tugeva harjamise korral igemepiir taandub ning mõne aja pärast muutuvad hambakaelad tundlikuks. Samas võib ka olla tegemist hambaauguga.

Hammaste õige harjamistehnika kohta saate lugeda artiklist "Hammaste harjamine"
http://www.hambaarst.ee/artiklid/93/hammaste-harja...

Rõhutan veel - soovitus põhineb arvamusel. Palun külastage oma hambaarsti.

Jõudu
Terje Altosaar
Ode Hambakliinik


vt lisaks:
Miks igemed veritsevad??
Suuhügieen ja hambahaiguste ennetamine
Ladestused hammastel ning neist tingitud haigused

Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.