Küsimus nr 5286

Kristi küsis (10. veebr 2011)
Tere minul on selline probleem. Et mul nüüd suvel võeti ära breketid ja panid asemele see eluaegne traat aga nüüd on mul tulnud see traat pidevalt lahti ja kord käisin ühe arsti juures ja tema liimis kinni, aga ei läinud ühte päevagi kui see öösel juba lahti tuli ja läksin uuesti aga nüüd kipub jälle hambale ja liimikihile vahe tulema? Et kas ma peangi nüüd eluaeg käima liimimas seda või on see arsti viga?
Kirsten Nigul vastas (2011-02-15 20:11)
Peale aktiivset breketravi järgneb ravitulemusi säilitav ehk retensiooni faas. Retensiooni perioodis peavad hambad harjuma uute asenditega. Retensiooniks kasutatakse erinevaid aparaate.
Üks võimalus on kinnitada hammaste sisemistele pindadele traat, mis hoiab hambaid õigetes asendites. Alakaarel kasutatakse alti nn. retensiooni traati, see püsib seal hästi ja lahtitulemisega ilmselt probleeme olla ei tohiks. Raskem on ülemise kaarega, alumised hambad hammustavad vastu ülemiste hammaste sisepindu. Sageli puudub traadi kinnitamiseks piisav ruum ja tuleb kasutada suust eemaldatavat plaati. Alumiste hammaste kontakt ülemise traadiga on peamine traadi lahtitulemise põhjus. Pideva traadi lahtitulemise korral võib olla mõistlikum asendada traat plaadiga.
Kirsten Nigul Kirsten Nigul, ortodont

Töötab Kliinik 32-s ortodondina. Lõpetanud 1998.a Tartu Ülikooli. 2004. a sooritasin erialal eksami The Royal College of Surgeons of Edinburghi juures. Ta on Eesti Ortodontide Seltsi koolitusjuht, Euroopa Ortodontide Seltsi liige.

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn