Küsimus nr 5259

Kätlin küsis (28. jaan 2011)
Tere!

Minu 6 aastasel tütrel nüüdseks suus olnud kolm kuud quad-helix (traatidest koosnev nelja vedruga). Lapsel nüüd ülemine hambakaar hullult lai. Nii et kui ta hambad kokku hammustab siis ülemised hambad on täies ulatuses alumistest üle (et mälumispind siis hammustab alumistest hammastest täitsa mööda). Arst ütles et sellel aparaadil on juba algselt pinge sees. Mille järgi siis seda pinget pannakse, et ta niimoodi üle laiendab? Oma arstiga telefonitsi rääkisin ja tema ütles et kui vaja siis saab aparaati panna ka nii et hambad veits tagasi liiguks. Et kui on liiga palju laienenud. Kas see on tõesti võimalik ja kas see edasi-tagasi nihkumine siis miskit halba ei tee?
Ning selle kolme kuu jooksul pole alumine hambakaar üldse ise järgi laienenud. Kas selle aja peale juba ei peaks olema? Ja kui ta nüüd ise järgi ei laienegi ja pannakse alla ka bi-helix, kuidas see siis toimib. Alumist hambakaart ju ei saa laiendada kuna seal pole nn. õmblusi nagu üleval suulaes? Ja siis ei ole ju üldse reaalne, et alumised hambad ülemistele niipalju järgi laieneksid (kui ülemised on alumistest täies ulatuses üle praegu).
Mille järgi üldse arst näiteks saab aru, et nüüd on aparaat laiendamise lõpetanud?
Olen tõsiselt mures.
Teie vastust ootama jäädes.
Triin Jagomägi vastas (2011-02-01 18:17)
Ülakaart reeglina laiendatakse üle, sest nii kiire laienduse jooksul ei ole lõpptulemus püsiv vaid võib arvestada et oma 50% saavutatud laiusest läheb tagasi. Kui nüüd alakaares ei olnud mingit aparaati laienduseks, siis kindlasti alakaare laiusesse kasvu võib oodata väga pika perioodi jooksul ja see ei pruugi üldse toimuda. Kindlasti peab nüüd QH jääma passiivselt suhu, et hoida tulemust või kui vaja siis saab natuke ka laiusest loobuda.
Alakaar võiks nüüd ülakaarele laiusesse kasvus järgneda, aga see võtab aega palju rohkem. Alakaar ei pruugi olla luuliselt kitsas vaid tihti on kitsa ülakaare tõttu alahambad keele poole kaldu ja kui nüüd ülakaar laiemaks teha, siis on loodud ka võimalus et hambad oma kaldeid muudavad. Luuliselt kitsa alalõua puhul on seda effekti raske loota. Kui alakaarde asetatakse laiendav aparaat, siis protsess kiireneb.
Küsimustele vastus ei pruugi olla täpne kuna ma ei ole kursis teie lapse hambumusega ja analüüsidega. Kindlasti, kui teil on küsimusi, siis pöörduge oma ortodondi poole, sest teised arstid, teadmata probleemi olemust võivad teid vaid segadusse viia.
Triin Jagomägi Triin Jagomägi, ortodont

1987-1993 Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, stomatoloogia eriala. 1993-1995 Kuopio Ülikool, International Institute for Oral Health, MSc in orthodontics. Alates 1996 Tartu Ülikool lastestomatoloogia assistent. SA TÜ Stomatoloogiakliinik arst-õppejõud.

Seotud asutustega:
· Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogiakliinik Raekoja plats 6, Tartu, Tartumaa
· Unimed Ühendatud Kliinikud Tartu Riia 2, Tartu, Tartumaa