Küsimus nr 5221

E. küsis (15. jaan 2011)
Tere, kirjutan Teile küsimusega mis puudutab hammaste ülitundlikkust.
Juba aastaid (üle 14) on mul probleeme hambaarsti juures kuna tunnen väga palju valu. Kord tehti mulle 2 tuimestavat süsti et valu ära võtta, kuid see ei mõjunud. Valu tunnen ka siis kui mu hambaid puhastatakse veega ja puhutakse õhku peale, võin öelda et see on isegi sama valus kui puurimine. Valu tunnen ka hammaste pesemisel ja toidu söömisel, ehk, ma ei saa mäluda toitu korralikult kuna mul on valus. Olen pesnud oma hambaid Pronamel\'iga ja üleüldse Sensodyne hambapastadega, kuid need ei aita. (Olen neid kasutanud juba kuid, vahepeal vahetades mõnele kergemale hambapastale).
Hiljuti käisin üldnarkoosiga hambaravis, kui ma ärkasin tundsin väga palju valu, kuigi mulle öeldi et see pole võimalik. Üleüldse, kõik hambaarstid on mulle siiani rääkinud et see pole võimalik et ma peale tuimestust tunnen valu. Olen proovinud võtta valuvaigisteid/rahusteid enne hambaarsti juurde minekut kuid ka see ei aita. Hambaarsti foobiat mul ei ole, lihtsalt valu ei kannata. Ei tegele ka eriti hammaste valgendamisega, mis teeb hambaid tundlikuks. Väga ammu kasutasin Mundisal (?) geeli, kuna oli igemete põletik. See oli umbes 10 aastat tagasi.
Milles on probleem? Kas hammastes on närvid mis põhjustavad mul ülemäära valu? Kui selles on probleem, siis miks hambaarsti kabinetis (ja ka hambaid pestes kodus) on vesi ja õhk nii valusad mu hammastele? Või on asi hoopiski igemetes? Soovin käija hambaarsti juures nagu iga normaalne inimene ja teistele rääkida et hambaarsti juures käimine pole valus. Mida ma peaksin tegema?
Terje Altosaar vastas (2011-01-20 08:20)
Tere

Kahjuks on raske arvata millest Teie kaebused võivad olla tingitud.

Valu on kudede kahjustuse või ülekoormusega kaasneva närvilõpmete erutuse tekitatud ebameeldiv aisting, mille funktsioon on anda organismile märku vigastusest ning motiveerida ohtlikku olukorda lõpetama või vältima.Valu on individuaalne ja subjektiivne tunne, mistõttu saate ainult Teie hinnata oma valu tugevust.

Valu tüübid
Notsitseptiivne valu ehk närvilõpmete kahjustustest tingitud, kus teatud faktor (nt.põletik, keemiline ärritus, hapnikuvaegus) põhjustab kudedes kahjustuse, mille tagajärjel tekib valu. Nt: liigesevalu, lihasvalu, seljavalu, operatsioonijärgne valu, äge kõhuvalu.
Neuropaatiline valu – kahjustunud on närvisüsteem, põhjustades kiirguvaid, põletava, sähviva iseloomuga valusid. Nt: suhkruhaiguse tagajärjel tekkinud närvide kahjustus, mis põhjustab valu ja sipelgatunnet labajalgades; kiirguv seljavalu, vöötohatisest põhjustatud valu. Sageli kaasneb neuropaatilise valuga ka tuimustunne,sipelgatunne mingis kehapiirkonnas.
Segatüüpi valu – on kombinatsioon eelnimetatud valutüüpidest.

Palun pöörduge oma hambaarsti või perearsti poole.

Jõudu
Terje Altosaar
Terje Altosaar Terje Altosaar, suuhügienist

Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"

Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa