Küsimus nr 5211

Mirjam küsis (14. dets 2010)
Kas hambaarst annab garantiid ka prooviplommiga hambale, mida on parandatud mitu kuud, rohtu pandud ja täidist. Nüüd viimane kord selgus, et hammas on pooleks murdunud ja tõmmati välja. Ja kas soodapesu ja hambakivi eemaldus võisid seda hammast lõhkuda?
Triin Kunsing vastas (2010-12-16 15:55)
Tere,

Meditsiinis on garantiide andmine väga keeruline küsimus. Töö toimub tellija materjalist ning arst proovib etteantud materjalist parima tulemuse saavutada, kuid kahjuks ei ole kõik juhtumid õnneliku lõpuga.

Teie poolt antud info põhjal võib arvata, et hammas oli nii lagunenud, et vajas juureravi ja seetõttu ka ajutine täidis ja rohuvahetus. Juureravitud hambad on mehaaniliselt nõrgemad kui elushambad (terved või ainult täidise e. plommiga hambad) ja seetõttu ka altimad jõudude mõjul murduma.

Kogu seda situatsiooni mõjutab ka ülejäänud suu seisukord - kas mõni hammas on puudu ja olemasolevatele hammastele langeb suurem koormus; kas hambumus ehk üla- ja alalõua hammaste omavaheline kontakteerumine on õige; kas esineb kahjulikke harjumusi nagu näiteks hammaste krigistamine jne.

Et vältida hammaste lagunemist niikaugele, et nad vajavad juureravi tuleks regulaarselt käia hambaarsti juures kontrollis ning vajadusel ravil.

Soodapesu ja hambakivi eemaldamine ei mõjutanud kindlasti mitte selle hamba lagunemist.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
Triin Kunsing Triin Kunsing, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega

Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn