Küsimus nr 5200

Ardon küsis (6. dets 2010)
Tere!
Olen 26 aastane ja üldiselt käin regulaarselt hambaarstil. Viimane külastus oli 3 kuud tagasi.
Olin ühe hambaravi (nime ei avalda) klient, kes ravis hambaid ja tundus, et kõik sai nagu korda, kuni hakkas üks juureravi vajanud hammas valutama. Tehti pilt ja uuriti, et miks ikka valutab jne. Lahendust ma sellele ei leidnud ja enda tööle n.ö garantiid ei andnud. Olin juba maksnud päris suured summad ja pärast viimast kontrolli otsustasin, et vahetan hambaarsti.
Sain infot, et Tallinna kesklinnas on väidetavalt üks hea koht (nime ei avalda) ja üks arstidest on kunagine koolikaaslane. Pärast foto tegemist ja vastuvõtul käimist avastati mul terve rida parandamate auke, mida eelmises kohas nagu ei oldud märganud. Nüüd väideti, et need on olnud juba üle aasta kindlasti ja vajavad kiiret parandamist. Tõesti kahest kohast olid mul endal hambad tundlikud ja üks hammas oli kaariese poolt juba seest tugevalt "söödud" ja ma hammustasin hambalt tüki välja.
Parandati esimene, teine ja nüüd ka kolmas hammas. Pärast esimese ja teise hamba parandamist ilmnesid nähtused, et mõlemad hambad hakkasid valutama metsikult. Helistasin ja küsisin, et milles asi võib olla. Arvati, et ehk läheb üle või siis peab alustama juureravi kui valud jätkuvad. Pärast kolmanda hamba parandamist tundus, et sellega nagu ei ole probleeme kuni need tekkisid nüüd nädal tagasi. Hammas on igeme pealt (hambavahelt) väga valus ja igemed oleksid nagu paistes. Peeglist vaadates ja igemele pressides tuli igeme vahelt nagu mäda ja kogu aeg on veremaitse suus. Mul on juba selline tunne, et kui ma sinna kohta veel lähen seda sama hammast või siis mõnda teist hammast parandama, siis see probleemide jada ei lõppe. Kes kontrollib nende kvaliteeti? Kas ma saan üldse kvaliteetset teenust selle raha eest? Kas selline asi on võimalik, et tehakse mulle probleeme juurde, et n.ö püsivalt nende klient olla?
Ühesõnaga ma ei ole enam nõus maksma tuhandeid ja tuhandeid mingile x hambaarstile, kes ei suuda vastutada või ajab mingit ümmargust juttu. Mul on vaja hambad korda saada (k.a nüüd vist ka igemed) mõistliku hinnaga ja kindlat plaani omades. Kuidas ära tunda või leida pädevat hambaarsti, kes ei tee lihtsalt raha vaid osutab ka kvaliteetset ja jätkusuutlikku teenust. Ma olen tänase hambaraviteenuse kvaliteedis juba väga kahtlustaval seisukohal, aga ehk on veel lootust.

Minu küsimus või mure sai pikk.
Vaidle vastu või aita.
Tänan

Ardon
Timo Paberit vastas (2010-12-09 08:57)
Kõigepealt- hambaarstid kindlasti ei käsitle inimesi kui kliente klassikalises mõttes vaid pigem kui patsiente. Probleemide juurdetekitamine ei ole kooskõlas arstieetikaga. Arsti eesmärk on patsienti ikka ravida ning välja selgitada haiguste-antud juhul siis kaariese ja kaariese komplikatsioonide- põhjused ning üritada need kõrvaldada.
Mul ei ole Teie kannatusi seoses hambaraviga kuidagi võimalik kommenteerida, kuna mul puudub vastav eelteave - millised olid diagnoosid, mis põhjusel kolleegid mingeid otsuseid tegid jne. Loomulikult on arstide kogemused ja võimekus sellel erialal erinevad ning mul ei oleks eetiline siin kedagi esile tõsta või maha teha.
Pean küll veel lisama, et kõik hambaarstid on eestis lõpetanud kõrgkooli (Tartu Ülikooli arstiteaduskond, põhiõppega 5 aastat, edasi eluaegne õpe, mis ei ole tasuta ning mille eest arst maksab enemasti ise. Ühe koolitusürituse kulud küündivad koos reisikuludega 10-15 tuhande kroonini.)-seega ei saa x-inimene tänavalt seda teenust osutada - tal peavad olema mingid eelteadmised ja pädevus.
Hambaravi hinnad on eestis küllalt madalad, mille juures on võrdlemisi keeruline teenust kvaliteetselt ja kaasaegselt osutada. Juhin tähelepanu, et selle juures ei maksa mitte materjalid, ilus mööbel, kabinet tornmaja 10.-ndal korrusel või köetud tuba, vaid eelpoolnimetatud arsti erialane pädevus, täiendkoolitused, oskused, kogemused ja teadmised. Et ka minu jutt ei muutuks ümmarguseks-lõpetuseks - hea arst on koolitatud arst. Enamasti on võimalik tema pädevust kontrollida, vaadates tema CV-andmeid. Vaata näiteks www.viruhambakliinik.ee

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.