Küsimus nr 519

Riho küsis (14. jaan 2003)
Tunnen alumise nn tarkusehamba piirkonnas igemevalu (mitte väga tugev). Mis võiks seda põhjustada ja kui kiiresti tuleks pöörduda arsti poole?
Aitäh!
Hambaarst.ee admin vastas (28. jaan 2003)
Kahjuks ei tea teie vanust...

Kui olete alla 25-aastane, võib olla tegu sellega, et tarkusehammas hakkab igemest välja lõikuma ja sel juhul muutuvad igemed väga tundlikuks.

Kui olete üle 25 a ning teie tarkusehambad pole veel lõikunud, siis pole neil selleks ilmselt ruumi. Lõikumata tarkusehambad tuleb ilmselt teil aga varem või hiljem igemest eemaldada - mida varem see aga juhtub, seda väiksemad on ilmselt võimalikud tüsistused. Seega tuleks tuikav tarkusehammas eemaldada (eelnevalt tuleks teha panoraamröntgenpilt). Kindlasti tuleks hamba kiire eemaldamise kasuks otsustada siis, kui tarkusehamba piirkonnas on igemed hellad kauem kui 2 nädalat, valu tugevneb ja/või tekivad sinna mädakolded.

Kui teie tarkusehambad on juba igemest väljas (st lõikunud), võivad igemed muutuda valulikuks siis, kui igeme ja tarkusehamba vahele on tekkinud hambakivi. See võib aga juhtuda üsna lihtsalt, kuna tarkusehammaste piirkonda on raske hambaharjaga korrektselt puhastada. Hambakivi tuleks lasta hambaarstil või suuhügienistil eemaldada, sest vastasel juhul võib igemetaskutes hakata arenema parodontiit.

Igal juhul oleks mõistlik minna konsulteerima hambaarstiga, kes visuaalse vaatluse (ja röntgenpildi alusel) saab olukorda kõige adekvaatsemalt hinnata.

Vt lisaks: Tarkusehambad - eemaldada või mitte?