Küsimus nr 5176

Mart küsis (27. nov 2010)
Tere!
Olen töötu mees ja sissetulek on selline et hamba arsti külastamine raudselt välistatud! Olen oma hambahoolduse unarusse jätnud sest odavate hambapastadega pestes on igemed ja hiljem ka hambad meeletut valu tegema hakanud, siis olen jälle pooleli jätnud. Hambad on aga ükshaaval on valu tegema hakanud ja nüüd on järg jõudnud küljepeal ühe ülemise ja teise alumiseni. Magada ei saa valu pärast hambas, ega ka külili sest meelekohad hakkavad külili magades samuti valutama, mõlemalt poolt ja lõpuks valutab terve pea. Paistetust ei ole. Ajutiselt aitab ainult külma veega loksutamine ja nii ma siis istun, külma vee purk ühes käes süljates kõrval asuvasse ämbrisse ja meenutan lapsepõlve kui sai limonaadipudeli korke hammastega lahti katkutud. Jah, tunnistan süüd kuid nüüd on juba hilja.
Küsimus ongi selline, et midagi peab ju ometi teha saama, mingi asi peab aitama? Kas perearst ei saa sellel põhjusel mingit toimivat valuvaigistit kirjutada, seljavaluga seda tehakse, miks mitte siis hambavaluga. Tunnen ennast lootusetus olukorras
hambaarst Triin Kunsing vastas (1. dets 2010)
Triin Kunsing Tere,

Öine hambavalu on iseloomulik hambanärvi põletikule. Magamiseks võite proovida kõrgemat peaalust ning käsimüügis olevatest ravimitest aitab tavaliselt kombinatsioon 400-600mg ibuprofeni ja 500mg paracetamoli. Kahjuks aitab see vaid hetkel valu leevendada, aga põhjust ei ravi. Järgmiseks liigub põletik hambajuures olevatest närvikanalitest juurealusesse piirkonda ja sellisel juhul valuvaigistitest enam ei piisa.

Infoks veel niipalju, et kindlasti mitte pole hammaste ja igemete valulikkuses süüdi odavad hambapastad. Hammaste hooldamisel on oluline hambahari ja selle kasutamise osavus ning pasta omadused nii olulist rolli ei mängi. Kui igemed veritsevad, siis näitab see igemepõletikku ja ebapiisavat hammaste puhastamist. Sellisel juhul peab just hoolikamalt hakkama hambaid pesema.

Loodan, et leiate ühel päeval võimaluse hambaarsti poole pöörduda ning oma probleemidele hammastega tasapisi ka lahendused.

Kõike head soovides,

Triin Kunsing
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Triin Kunsing on vastanud teistele küsimustele
Triin Kunsing
Haridus: Tartu Ülikool 1995-2000, 2000 a. Stockholmi Karolinska Instituut. Töötab Tallinnas Kliinik 32-s hambaarstina, kus tegeleb eelkõige ravi- ja proteesitöödega
Seotud asutusega:
· Kliinik 32 Tornimäe 5, Tallinn