Küsimus nr 51

Erik küsis (19. sept 2001)
Minu probleemiks on asjaolu, et ma pesen oma hambaid liiga kõvasti. Tulemuseks igemete ja hambaharjade liigne kulumine. Hambaharjade kulumist ma väga ei põe, aga igemete kohapealt sain hambaarstilt kõva kriitika osaliseks küll. Olen nüüd proovinud hambaid harjata hellalt, tulemuseks mitte puhtad hambad. Väga ebameeldiv tunne. Kuidas oleks võimalik saada aru, et ma pesen oma hambaid õige tugevusega? Kas on olemas mingeid harjutusi?
suuhügienist Terje Altosaar vastas (20. sept 2001)
Terje Altosaar Hambaharja kiire kulumine on tõesti märgiks, et harjate oma hambaid liiga tugavasti ja/või valesti. Hammaste pesemisel saavutatakse efekt tegelikult mitte harjamise tugevuse, vaid õige harjamistehnikaga. Samuti on tähtis piisavalt pikk harjamise aeg - see peab olema vähemalt 3 minutit. Hammaste õige harjamistehnika kohta saate lugeda artiklist Hammaste harjamine.
Liig tugeva harjamise korral igemepiir taandub ning mõne aja pärast muutuvad hambakaelad tundlikuks. Lugege täpsemalt virtuaalse hambaarsti vastust teisele samalaadsele küsimusele.
Lisaks hambaharjale võite proovida ka teisi hammaste puhastamise viise - hambatikke, hambaniiti jm. Kindlasti tuleks aga pesta hambaid regulaarselt igal hommikul ja õhtul. Kui õige harjamistehnika ei aita, võib probleem olla ka selles, et teie hammastel pole mitte lihtsasti eemaldatav hambakatt, vaid hambakivi (vt artiklit "Ladestused hammastel"). Hambakivi pole koduste vahendite abil võimalik eemaldada ning kahtluse korral tasuks kindlasti pöörduda hambaarsti või suuhügienisti poole.
Esita talle oma küsimus
Vaata, mida Terje Altosaar on vastanud teistele küsimustele
Terje Altosaar
Lõpetanud 2003 Helsingin Ammattinkorkeakoulun Sdati, 1995.a Helsingin IV Terveydenhuolto Oppilaitos. Täiendused ka Soomes, Rootsis, Saksamaal, Austrias jne. Töötanud suuhügienistina ja lektorina. Töötanud välja hambaarstiabide ja suuhügienistide kutseoskusnõuded. Hetkel töötab AS ODE Hambakliinik suuhügienistina. Projektimeeskonnas "Laste hammaste tervis"
Seotud asutustega:
· Dukan & Korrovits Hambaravi Kitsas 8, I korrus, Tartu, Tartumaa
· ODE AS Riia 11, Tartu, Tartumaa