Küsimus nr 5093

Mures küsis (19. okt 2010)
Mu emal on paradontiit, õel tundub ka olevat ja minul nüüd siis ka. See süvenes peale sünnitust ja hammastele hakkavad tekkima vahed ja hambakaar ei ole enam ilus :(
Samuti on näha ka juba see igeme kahjustus, mis tuleb paradontiidiga.
Mure on suur, kas seda haigust annab peatada? Mis peaks üldse tegema, kas see on kindel, et hambad tuleb kõik eemaldada ja ainuke lahendus on suust eemaldatavad proteesid?
Selle haiguse tagajärjel ei saa vist neid püsivaid implantaate (igeme sisse istutatavaid) panna?
Milline oleks umbkaudne esmane ravi, et haigust kontrolli alla saada ja kas mõni hammas on võimalik ka päästa või peab leppima teadmisega, et jään ilma kõigist hammastest.
Ilmselgelt on tegu minu puhul päriliku haigusega ja mul on lausa oma pere ees kompleks rääkida ja suud lahti teha:(
Hambaarst.ee Hambaarst.ee admin vastas (2010-10-20 14:27)
Parodontiit ei ole siiski pärilik haigus, küll aga päritakse edasi suuhügieeni harjumused - eks laps õpib hammaste pesemist oma vanematelt. Kahjuks õpetatase seda sageli valesti.
Parodontiit tekib sellest, kui pikema aja jooksul tekivad hammastele ladestused (hambakatt, hambakivi), mis soodustavad põletike teket. Põletik hakkab levima hammaste igemetaskutes üha sügavamale, ulatudes lõpuks hammaste kinnituskoe e parodondini, mille tulemusel hakkavad hambad loksuma.
Parodontiidi ravi nõuab patsiendilt pikka pühendumist individuaalse raviskeemi jälgimisel ja õigete suuhügieeni võtete omandamisel, aga lootust ei tohi kaotada, hambaid samuti. Esmalt ja kiiremas korras tuleks Teil pöörduda parodontoloogi poole, need tegutsevad enamikes suuremates hambakliinikutes.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.